Narode, pripremi se Za desetak dana skočiće cena BMB 95, BMB 98, evrodizela i evrodizela sa aditivima, a tečni naftni gas će koštati tri dinara više
Skok cene nafte na svetskim berzama izazvan je odlukom američkog predsednika Donalda Trampa da napusti nuklearni sporazum sa Iranom. U narednih desetak dana to će u Srbiji za posledicu imati porast cena benzina za pet dinara po litru, dok će tečni naftni gas (TNG) poskupeti za tri dinara, saznaje Kurir.
Analitičari Američke banke Meril Linč" tvrde da će problemi sa isporukama nafte iz Irana i Venecuele verovatno izvršiti pritisak na globalno energetsko tržište te da bi cena nafte tipa "brent", koja sada košta oko 77 dolara za barel i najskuplja je u protekle tri godine, mogla dostići i 90 dolara u drugom tromesečju sledeće godine. Ali to su njihove, nazovimo, dugoročnije prognoze. Ono što je sad i što nas se tiče u ovom trenutku jesu činjenice da se porast cena na svetskim berzama već odrazio na povećanje cena naftnih derivata na pumpama u Srbiji za 2,5 odsto, odnosno oko četiri dinara u poslednja tri meseca, i tu nije kraj udaru po džepu vozača.
- Očekujemo da će u narednih 10 do 15 dana cene goriva na benzinskim pumpama skočiti za pet dinara, i to benzina BMB 95, BMB 98, evrodizela običnog i evrodizela aditiviranog. Izgledi su da će doći i do poskupljenja tečnog naftnog gasa, čije će cene otići gore do tri dinara. Gas je već poskupeo u veleprodaji a cene TNG nisu se menjale nauštrb smanjene marže naših kompanija. Problemi zbog cena nafte na svetskim berzama se svaki dan osećaju kod nas. Prošle nedelje je gorivo poskupelo 1,10 za benzin i 2,10 dinara za dizel. Sada je cena evrodizela između 157 i 160 dinara po litru, a cena TNG je oko 75,90 dinara, dok je benzin otišao na 146,90, odnosno 149,90 dinara po litru. S novim poskupljenjem gorivo će biti preskupo i doći će do pada potrošnje - kaže Srđan Knežević, vlasnik "Knez petrola".
Nebojša Atanacković, predsednik kompanije "Nafta", ističe da su cene naftnih derivata u Srbiji trenutno podignute maksimalno u odnosu na cenu sirove nafte.
- Vodeći snabdevač NIS je u nekoliko navrata već povećao cene, a samo u poslednjih mesec dana za četiri dinara po litru. To povećanje je bilo dosta značajno i od njega svi kreću. Cena sirove nafte od 75 dolara za barel nije razlog za novo povećanje cena derivata u Srbiji, ali uvek se nagoveštaj krize iskoristi da se cene povećaju. Igrači na berzi jedva čekaju da dođe do nekog pomeranja da bi povećali cene. Ako cena na berzi poraste, sigurno će se to odraziiti i na cenu derivata kod nas - kaže Atanacković.
Kurir.rs/Slavica Tomčić
Foto: Shutterstock