SKUPŠTINA CEO PRVI DAN UTVRĐIVALA DNEVNI RED, PA POČELA RASPRAVU: Ministarka Mihajlović pred poslanicima o stanovima za bezbednjake
BEOGRAD - Poslanici Skupštine Srbije danas su počeli načelnu raspravu o Predlogu zakona o posebnim uslovima za izgradnju stanova za pripadnike snaga bezbednosti u nekoliko gradova, po povoljnijim uslovima od tržišnih. Poslanici su početak rada iskoristili za postavljanje pitanja.
Ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Zorana Mihajlović izjavila je da izgradnja stanova za pripadnike snaga bezbednosti može da počne već krajem avgusta u tri grada - Kraljevo, Vranje i Niš. Ona je rekla da oko 30.000 ljudi koji rade u snagama bezbednosti nemaju rešeno stambeno pitanje, a da se njih 18.905 u anketi izjasnilo da su zainteresovani za stanove.
"S druge strane, na taj način utičemo na rast BDP", rekla je Mihajlović.
Po ranijim najavama ministarke građevinarstva Zorane Mihajlović, izgradnja prvih stanova za pripadnike vojske, policije i službi bezbednosti počeće u avgustu u Vranju, Kraljevu i Nišu. U prvoj fazi projekta predviđeno je da se izgradi ukupno 1.578 stanova, i to po 400 stanova u Beogradu i Novom Sadu, 188 u Nišu, 190 u Vranju i po 200 u Kraljevu i Kragujevcu.
Poslanici će danas zajedno sa tim zakonom objedinjeno razmatrati i Predloga zakona o postupku upisa u katastar nepokretnosti, izmene Zakona o plovidbi i lukama na unutrašnjim vodama.
Objedinjena načelna rasprava vodi se i o izmennama zakona o prevozu tereta u drumskom saobraćaju, o prevozu putnika u drumskom saobraćaju, o putevima, o železnici, o bezbednosti u železničkom saobraćaju, o "interoperabilnosti železničkog sistema", kao i o Zakonu o centralnoj evidenciji stvarnih vlasnika.
Zatim o izmenama i dopunama zakona o posredovanju u prometu i zakupu nepokretnosti, o ograničavanju raspolaganja imovinom u cilju sprečavanja terorizma, o bezbednosti saobraćaja na putevima i o potvrdjivanju protokola o izmeni Konvencije o medjunarodnom civilnom vazduhoplovstvu.
Pred poslanicima će biti i potvrdjivanje Međunarodne konvencije o nadzoru i upravljanju brodskim balastnim vodama i talozima iz 2004. godine, potvrdjivanje Sporazuma vlada Srbije i Makedonije o medjunarodnom drumskom saobraćaju i sporazuma Vlade Srbije i Saveta ministara Bosne i Hercegovine o medjunarodnom drumskom prevozu putnika i tereta, kao i sporazum vlada Srbije i Maroka o vazdušnom saobraćaju, o saradnji vlada Srbije i Turske u oblasti urbanizma, i sporazuma vlada Srbije i Tunisa o vazdušnom saobraćaju.
Razmatraće se objedinjeno i Finansijski plan Agencije za energetiku Srbije za 2018. godinu, koji je podneo Odbor za finansije, republički budžet i kontrolu trošenja javnih sredstava.
Poslanica LDP Nataša Mićić je, komentarušići tačku dnevnog reda koju je predložila predsednica Skupštine Srbije Maja Gojković o obrazovanju Komisije koja bi trebalo da utvrdi posledice NATO bombradovanja, kazala da razume da su građani zabrinuti, da postoji strah i da treba reći istinu, ali je napomenula da to nije posao političara već nauke.
"Opasno je da se vlast meša u slobodno tržište, medije, pravosuđe, ali je najopasnije kada vlast pokušava da dovede nauku u pitanje", rekla je Nataša Mićić.
Poslanik Narodne stranke Miroslav Aleksić postavio je pitanje u vezi sa sistemom odbrane od grada uz konstataciju da su mnogi poljoprivrednici Srbije pretrpeli štetu.
"I u ovoj godini se suočavaju da država nema efikasan šitema za odbranu od grada", rekao je Aleksić i upitao premijerku koliko ima strelaca koji su potpisali ugovore za obavljanje tih poslova, koliko ima aktivnih protivgradnih stanica i da li su za premijerku važnije gej slikovnice od poljoprivrednika.
Poslanica Dveri Marija Janjušević pitala je da li i kada će u nastavni program biti "uvršteno podrobnije proučavanje stvaranje srpske Vojvodine, svedoci smo da se malo zna o tome".
"To jeste prošlost, ali je važno za razumevanje sadašnjosti i odlučno reagovanje u osetljivom političkom trenutku", rekla je ona.
(Kurir.rs/Agencije/Foto: Fonet)