Kao gradska slava je utvrđen još 1403. godine kada je despot Stefan Lazarević proglasio Beograd srpskom prestonicom i uzeo Spasovdan za gradsku slavu
BEOGRAD - Liturgijom u Vaznesenjskoj crkvi i litijom centralnim gradskim ulicama, tokom koje će biti čitane tri molitve, danas je obeležena slava grada Beograda - Vaznesenje gospodnje, Spasovdan.
13.50 - Liturgijom u Vaznesenjskoj crkvi koju je služio partrijar srpski Irinej i litijom centralnim gradskim ulicama, danas je obeležena slava Grada Beograda - Vaznesenje gospodnje, Spasovdan.
U litiji su bili patrijarh srpski Irinej, ovogodišnji domaćin slave gradski menadžer Goran Vesić, zamenik gradonačelnika Andreja Mladenović, prinčevski par Aleksandar i Katarina Karađorđević, zamenica predsednika Skupštine grada Andrea Radulović, gradski urbanista Milutin Folić, sveštenstvo SPC, pripadnici Vojske Srbije i MUP-a, učenici beogradskih škola, predsednik Udruženja porodica kidnapovanih i nestalih na KiM Simo Spasić, kao i članovi viteškog udruženja Svibor...
Povorkom su se vijorile zastave, nošene su ikone i druga crkvena obeležja, dok su mnogobrojni građani fotografisali i snimali učesnike litije.
Na čelu litije bio je Jerusalimski krst, a iza njega barjak grada Beograda. Litija je krenula je iz Ulice admirala Geprata ispred Vaznesenjske crkve, a nastavila ulicama Kneza Miloša i Kralja Milana do Terazijske česme gde je čitana prva molitva.
Kolona je zatim prošla Knez Mihailovom i Pariskom ulicom do Saborne crkve gde je očitana druga molitva, a nakon toga litija je nastavila kroz Pop Lukinu ulicu, Brankovu, Kraljice Natalije i Dobrinjsku ulicu do porte Vaznesenjske crkve, čime je simbolično zatvoren krug i gde je čitana treća molitva u spomen svih palih junaka Beograda.
Domaćin slave, gradski menadžer Goran Vesić, rekao je da je veliki broj ljudi koji je učestvovao u litiji, pokazatelj koliko je Spasovdan važan za Beograd.
"To je jedan od naših najznačajnijih praznika i koristim ovu priliku da svim Beograđanima čestitam našu zajedničku slavu, Spasovdan, jer je to pored porodične slave, druga slava koju imaju", rekao je Vesić.
On je poželeo se Spasovdan slavi još mnogo godina u miru i da se Beograd širi i razvija.
Nakon spasovdanske litije, Vesić je zajedno sa predstavnicima Grada Beograda u Starom dvoru prelomio slavski kolač, kao deo tradicionalnog obeležavanja slave.
11.00 - Završena liturgija u Vaznesenjskoj crkvi povodom slave grada Beograda Spasovdana je završena, a u porti te crkve i ispred, u Ulici admirala Geprata, okupili su se mnogobrojni građani koji čekaju da počne litija ulicama grada. Liturgiju koja je počela oko devet sati je služio patrijarh srpski Irinej.
Patrijarh srpski Irinej obratio se posle molitve okupljenima u crkvi, nakon čega su zvona najavila formiranje spasovdanske litije. Na čelu litije je istaknut veliki transparent na kojem pored slike patrijarha piše "Ne smemo dati teritoriju za ulazak u EU". Litija je krenula Ulicom admirala Geprata i nastavlja ulicama kneza Miloša i kralja Milana do Terazijske česme, gde se čita prva molitva.
09.00 - Liturgijom u Vaznesenjskoj crkvi, koju služi patrijarh srpski Irinej, danas je počelo obeležavanje slave grada Beograda - Spasovdana. Luturgija je počela u devet sati. Kako je najavljeno, nakon liturgije će u 11.30 sati ispred Vaznesenjske crkve krenuti Spasovdanska litija tokom koje će biti čitane tri molitve. Kao deo proslave Spasovdana će u 17 sati biti održan i svečani prijem u Starom dvoru.
Liturgiji će prisustvati ovogodišnji domaćin slave, gradski menadžer Goran Vesić, i predstavnici Grada Beograda, a nakon toga u 11.30 sati će uz zvuke zvona u svim gradskim crkvama početi litija.
Litija će krenuti iz Ulice admirala Geprata ispred Vaznesenjske crkve, a ići će ulicama Kneza Miloša i Kralja Milana do Terazijske česme, gde će biti čitana prva molitva.
Dalje će se kretati Knez Mihailovom i Pariskom ulicom do Saborne crkve, gde će se čitati druga molitva, a zatim će se ići kroz Pop Lukinu, Brankovu, Kraljice Natalije i Dobrinjsku ulicu do porte Vaznesenjske crkve, čime će simbolicno biti zatvoren krug i gde će se čitati treća molitva u spomen svih palih junaka Beograda.
Povodom obeležavanja Spasovdana, u Starom dvoru će u 17 sati biti održan i svečani prijem. Spasovdan je jedan od 10 praznika posvećenih Isusu Hristu, koji se obeležava 40 dana posle Vaskrsa, uvek u četvrtak, a deset dana pre Svetih Trojica (Duhova).
Kao gradska slava je utvrđen još 1403. godine kada je despot Stefan Lazarević proglasio Beograd srpskom prestonicom i uzeo Spasovdan za gradsku slavu.
(Kurir.rs/Tanjug/Foto: Marina Lopičić)