Prema istraživanju MCMS za većinu građana Makedonije nema prihvatljive geografske odrednice za postizanje rešenja dugogodišnjeg spora oko imena sa Grčkom.
Za 17,1 odsto ispitanika najprihvatljivije rešenje je "Gornja", 11,9 odsto "Skoplje", 9,5 odsto "Nova", za "Sever" je 8,1 odsto, dok je za "Vardar" 5,9 odsto. Samo 2,7 odsto ispitanika nije imalo mišljenje o ovom pitanju.
Analitičar Aleks Klekovski, ko je autor studije, rekao je da je naziv "gornja" ističe, jer se najčešće pominje u javnosti, ali preporučuje da reper treba da se zasniva na širokom koncenzusu.
Prema istraživanju MCIC, referendum sa pitanjem "Da li prihvatate promenu imena u Republika Gornja Makedonija" ne bi uspeo. "Za" bi glasalo 41,5 odsto.
Ali drugačija situacija bi bila kao bi ime moralo da se menja pre ulaska u EU. "Za" bi bilo 47,6 odsto, a protiv 45 odsto.
Da li će referendum biti uspešan, prema Klekovskom, biće presudno i kako će VMRO-DPMNE reagovati. On kaže da do sada iskustva sa referednumom za promenu granica okruga i GTZ-a pokazalo je da ako je jedna od velikih partija protiv gotovo je nemoguće da se postigne dovoljan odziv.
Kurir.rs/Sloboden pečat
Foto: Profimedia