Predsednik skupštinskog Odbora za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu Marijan Rističević sazvao je 30. sednicu ovog odbora za utorak, 5. jun, a na dnevnom redu će biti samo jedna tačka - ukidanje zabrane uzgajanja krznašica, odnosno činčila, tvrde udruženja za zaštitu životinja.
Prema Zakonu o dobrobiti životinja koji na snagu stupa 1. januara 2019. godine, u Srbiji će biti zabranjen uzgoj životinja radi proizvodnje krzna i kože, a Odbor za poljoprivredu želi da uskladi ovaj zakon sa Zakonom o stočarstvu. Međutim, mnogobrojna udruženja za zaštitu životinja tvrde da ovim Rističević zapravo želi da legalizuje ubijanje činčila!
Elvir Burazerović, direktor Orke, navodi da je ova sednica sazvana po hitnom postupku kako bi se pokušalo da se zaštite privatni interesi nekoliko odgajivača činčila.
- Grupa preostalih odgajivača koji svoje poslovanje nisu prilagodili zahtevima zakonodavca pokrenula je inicijativu da se ova odredba ukine. Industrijsko gajenje krznašice nemoguće je sprovoditi na human način, a količina leševa i opasne hemikalije koje se koriste u ovoj industriji trajno zagađuju životnu sredinu. Čak 100 činčila je potrebno ubiti da bi se napravio samo jedan kvadratni metar kvalitetne bunde! - navodi u saopštenju Burazerović.
Tamara Jevtović iz udruženja Sloboda za životinje objašnjava da je Zakon o dobrobiti životinja leks specijalis i da su svi uzgajivači imali 10 godina da se prilagode i pripreme pre nego što ova odredba stupi na snagu 1. januara sledeće godine.
- Većina je to i uradila, jer od 2012. godine, kada je kod nas bilo 32 farme, do sada ih je ostalo samo 15. Jedine krznašice koje se u Srbiju uzgajaju radi krzna su činčile i njihovo ubijanje zbog toga je pre svega etički neprihvatljivo. Neisplativo je i sa ekonomskog aspekta, jer oni koji se bave proizvodnjom veštačkog krzna imaju do 10 puta veću dobit od onih koji se bave proizvodnjom prirodnog. Ne možemo a da se ne zapitamo onda koje motive ima gospodin Rističević u pogledu brisanja članova zakona za koje nije stručan? - kaže Jevtovićeva i dodaje da je Evropska komisija davno dala preporuku da se zabrani uzgoj krznašica zbog dobrobiti životinja.
Jelena Pronić
ČINJENICE:
- Cene bundi od krzna činčile kreću se od 500 evra do 20.000 evra
- Činčile su rod glodara koji se najviše uzgajaju zbog krzna i kao kućni ljubimci
- U prirodi žive na Andima, dane provode u skrovištu i spavaju, a noću se hrane, a kupaju se u vulkanskom peskom
- Prosečan životni vek u prirodi im je 15 godina
- Ove životinje su izuzetno osetljive i plašljive i sa najmanjim stresom počinje da im opada krzno
- U zavisnosti od kvaliteta, cena jedne jedinke kreće se do 50 evra
- Srbija je 2017. godine izvezla oko 30.000 činčila i zauzela oko 10 odsto evropskog tržišta
(Kurir.rs/Jelena Pronić Foto: Shutterstock)