POSLE 60 DANA: Šarić ponovo pred sudom zbog ŠVERCA KOKAINA

Dado Đilas

Dvomesečni prekid suđenja Darku Šariću - do kog je došlo jer je Pljevljak otkazao punomoćja svojim braniocima, izrevoltiran sudskom odlukom - prestaje danas kada će suđenje za šverc kokaina biti nastavljeno.

Šarić je četvorici svojih branilaca otkazao punomoćje za zastupanje pred sudom jer je predsednik sudskog veća Siniša Petrović odbio predlog njegove odbrane da se dokazima dodaju izvesni prisluškivani telefonski razgovori kojima se, navodno, dovodi u pitanje kredibilitet svedoka saradnika Nebojša Joksovića. Šarić je tada sudiji rekao da se ponaša kao tužilac te da je tužilaštvo predložilo preslušavanje 2.000 sati razgovora a sud njemu ne dozvoljava 55.

Nakon toga, sud mu je postavio branioca po službenoj dužnosti Gorana Jovandića koji je krajem aprila na suđenju zatražio vreme kako bi se upoznao sa predmetom i pripremio za odbranu.

Jovandić je rekao da mu za upoznavanje sa ovako obimnim predmetom treba najmanje šest meseci, ali je sud odredio da se ročišta nastava 4. juna. Šarić se protivio odlaganju tvrdeći da mu advokat ne treba, ali je u njegovom slučaju odbrana uz advokata obavezna po zakonu.

Dado Đilas 
foto: Dado Đilas

On je optužen za organizovanje šverca ukupno 5,7 tona kokaina iz Latinske Amerike u Evropu, a pored njega optužena su još 24 okrivljena od kojih su njih osmorica u bekstvu. Šarićevoj grupi se ponavlja suđenje po jedinstvenoj optužnici spojenoj od ranijih šest optužnica, kojom se terete za šverc više od 5,7 tona kokaina iz Urugvaja, Brazila i Argentine u zapadnu Evropu tokom 2008. i 2009. godine. Prvu prvostepenu presudu kojom je Šarić bio osuđen na 20 godina zatvora, a ostali na višegodišnje zatvorske kazne, ukinuo je Apelacioni sud prošle godine i naložio ponavljanje suđenja.

Šarić se predao srpskim vlastima 18. marta 2014. godine od kada se nalazi u pritvoru. Pre toga je od početka postupka u oktobru 2009. godine, bio u bekstvu.

Prema optužnicii, članovi Šarićeve organizovane kriminalne grupe međusobno su komunicirali preko SMS poruka i šifrovanih telefonskih brojeva, mada su im policija i domaće i strane tajne službe ušle u trag, pa je prvo hapšenje ove grupe usledilo u Urugvaju 15. oktobra 2009. godine i istovremeno u Srbiji u akciji “Balkanski ratnik”.

(Kurir.rs/Blic/Foto:Dado Đilas)