Avion predsednika SAD predsednika Donalda Trampa sleteće tokom vikenda u Grčku na proputovanju ka Singapuru gde bi u utorak, 12. juna, Tramp trebalo da se sastane s liderom Severne Koreje, Kimom Džongom-unom.
U pomorsko-vazduhoplovnoj bazi Grčke i NATO, Sudi, na severozapadu Krita, "u toku su grozničave pripreme za sletanje predsedničkog aviona koji će se tu snabdeti gorivom".
Detalji dolaska aviona su naravno oskudni, piše list i dodaje da plan može i da se promeni iz bezbednosnih razloga, što je vrlo često u takvim prilikama.
Nije čak poznato, piše "Katimerini", ni da li će Tramp pozdraviti američke vojnike u Sudi, ili će avion "samo uzeti gorivo i nastaviti put, bez otvaranja vrata".
Danas i tokom vikenda snage u Sudi su "u najvišem stepenu pripravnosti, tako da mogu čak i da omoguće produženi boravak američkog predsednika u bazi".
Vazduhoplovno-pomorska baza Suda je veoma važna za snage SAD i NATO, radi snabdevanja i održavanja opreme i podrške osoblju, zaključuje list i dodaje da "stalno raste uloga i važnost Sude u vojnim operacijama u istočnom Sredozemlju".
Po broju stacioniranih vojnih brodova Suda je druga po veličini baza Ratne mornarice Grčke, i najveća baza SAD i NATO u istočnom delu Sredozemnog mora.
To je i jedina duboka luka na jugu Evrope i na Sredozemnom moru koja može da primi i održava i podmornice i najveće nosače aviona na svetu - "super-nosače". U istom delu sveta postoji svega još jedna slična baza, u Dubaiju, u Zalivu.
Suda je prirodno zaštićena luka, a koristi se kao vojna od otomanskog doba, 1872. godine. Tokom Drugog svetskog rata tu luku su koristile savezničke snage, te su je fašističke, italijanske snage napale i teško oštetile. Posle rata Grčka je stupila u NATO, te od tada zajednički koriste Sudu, ali pod grčkom komandom.
Pomorska baza na 500 hektara ima suvi dok za popravku brodova, radionice, skladišta goriva i municije, regionalni telekomunikacioni centar, razne komandne i štapske jedinice.
Pomorskoj bazi je priključen deo nekadašnjeg zasebnog vojnog aerodroma, u neposrednom susedstvu, koji je od 1954. do 1994. godine za tehničku podršku koristilo Ratno vazduhoplovstvo SAD, a uz njega i NATO.
Kurir.rs/ Tanjug
Foto: Reuters