BEOGRAD - Svim školama u Srbiji Ministarstvo prosvete ponudiće uvođenje elektronskog dnevnika od 1. septembra, ali to ne znači da će od naredne školske godine papirni dnevnici otići u zaborav, jer sve škole nemaju adekvatnu opremu za uvođenje e-dnevnika.
Rukovodilac projekta "E prosveta" u Ministarstvu prisvete Bojan Radić pojašnjava da neće biti "nikakve prisile" da škole moraju da uvedu elektronski dnevnik, već će se oni uvoditi kako se budu stvarali uslovi za to.
On kaže da zbog brojnih benefita, koje elektronski dnevnik donosi u vođenju školske administracije, već jedna trećina škola u Srbiji odlučila da ga uvede tokom ove školske godine.
"Školama je u interesu da se koristi elektronski dnevnik jer je mnogo lakše, kvalitetnije i dobijaju neke stvari koje papirnim dnevnikom ne mogu. Od 1. septembra mi ćemo to ponuditi svim školama i napraviti obuke za nastavnike kako da ga koriste", rekao je Radić za Tanjug.
Kako kaže to ne znači da će sve škole od 1. septembra imati dovoljno opreme za uvođenje elektronskog dnevnika, ali da će se, kako bude stizala IKT oprema, povećavati broj škola koje ulaze u projekat.
"Krajnji cilj nam je da postoji samo elektronski dnevnik bez upotrebe papirnog . Nastojaćemo da se u školama od naredne godine uvede u nekom od tri oblika - da se administracija sva vodi elektronski, da se uporedo vode i papirni i elektronski, da dnevnik bude papirni, a da se deo administracije vodi elektronski", precizirao je Radić.
Naglašava da se od 1. septembra uvodi i pilot projekat u sve škole koje su elektronski opremljene i moći će da počnu da koriste digitalne materijale, u nastavi.
To što u pojedinim školama direktori insistiraju i dalje da se vodi dupla evidencija - papirna i elektronska, Radić kaže da ih razume jer je i ranije bilo bezuspešnih pokušaja da se uvede elektronski dnevnik.
"Sada kada elektronski dnevnik izlazi iz pilot projekta i ulazi u škole tu bojazan ne bi trebalo da imaju direktori. Sada mogu bez ikakve zebnje da prihvate da vode samo elektronski dnevnik", naglasio je on.
Elektronski dnevnik, kao pilot projekat, uveden je u 60 škola u Srbiji ove školske godine, a kasnije je zbog velikog interesovanja proširen na trećinu škola.
Ocene, izostanke i pohvale za učenike učitelji i nastavnici, umesto u papirne dnevnike, beleže elektronski.
E-Dnevnik omogućava nastavnicima, razrednim starešinama i direktorima škola da na brz, jednostavan i pouzdan način vode evidenciju o učenicima.
Kako bi se obezbedila veća objektivnost, ideja je da sve ocene učenika mogu da vide samo razredni starešina, direktor, a da nastavnici mogu da vide samo svoje, a ne ocene svojih kolega.
E-Dnevnik treba da omogući i roditeljima da imaju uvid u ocene svoje dece i izostanke, ali roditelji još nisu dobili svoje šifre u školama gde je zaživeo elektrionski dnevnik.
Radić očekuje da će roditelji imati uvid od 1. septembra, od naredne školske godine.
Uvažena je preporuka psihologa i pedagoga da roditelji ocene dece vide sa dva dana zakašnjenja, kako bi se dala mogućnost učenicima da sami saopšte roditeljima koju su ocenu dobili.
(Kurir.rs/Tanjug/Foto: Marina Lopičić)