Ogroman poplavni talas nastao zbog velikih količina padavina prelio branu na reci Busur, poplavio 33 sela, rušio puteve i mostove i naneo veliku materijalnu štetu
Jaka kiša koja je u noći između četvrtka i petka pogodila Petrovac na Mlavi dovela je do pucanja brane na reci Busur, što je dovelo do plavljenja 33 sela u toj opštini, a vodeni talas preti da ugrozi živote oko 6.000 ljudi u samom gradu.
Vodena bujica rušila je sve pred sobom, pa su stradali putevi, mostovi i druga infrastruktura. Izazvana je i ogromna materijalna šteta na usevima, a razmere štete biće poznate tek kada se voda povuče iz poplavljenih područja.
Najugroženija su sela Lopušnik, Oreškovica, Tabanovac, Krvije, Veliko i Malo Laole, a poplavljen je i veliki deo Petrovca na Mlavi. Ugrožena su i vodoizvorišta koja pijaćom vodom snabdevaju pola opštine.
Vanredna situacija je proglašena na teritoriji cele opštine Petrovac na Mlavi, a predsednik opštine Duško Nedinić, koji je i šef štaba za vanrednu situaciju u gradu, kaže za Kurir da su pod vodom 33 sela, s tim što su neka pretrpela veću, a neka manju štetu.
- Poplavljena je i jedna trećina grada Petrovca na Mlavi. U poslednja tri dana palo je kiše koliko nikada ranije nije. Naneta je velika materijalna šteta. Velike su kiše u Krepoljinu i sva ta voda ide Busurskom rekom i kad se spoji s Mlavom, onda sve to dolazi u Petrovac, pa je situacija i dalje kritična. Može da se izlije u grad i da bude poplavljeno nekoliko hiljada domaćinstava. Da prošle godine nije sanirano korito reke Mlave, sada bi ceo grad bio pod vodom - kaže Nedinić.
On dodaje da štab za vanredne situacije zaseda 24 sata, a u pomoć su pritekli i iz Sektora za vanredne situacije MUP, Ministarstva poljoprivrede i "Srbijavoda".
- U prekidu su putni pravci Petovac-Burovac i Petovac-Lopušnik, dok je saobraćaj na svim ostalim otežan. Bilo je poplava i 2002. i 2014m ali ovoliko kiše nikad nije palo za tako kratko vreme - ističe Nedinić i dodaje da situacija nije dobra, ali nije ni katastrofalna.
Goran Puzović, direktor "Srbijavoda", kaže da je to preduzeće saniralo sve vodotokove na reci Mlavi koji su bili predviđeni planom odbrane od poplava, ali da je poplavu izazvala ogromna količina padavina koja je prelila branu.
- U noći između četvrtka i petka na području Petrovca na Mlavi palo je 105 litara kiše po metru kvadratnom, što je dovelo do formiranja ogromnog talasa koji je prelio preko brane na reci Busur. Brana je izgrađena 1965. i služila je za zaustavljanje poplavnog talasa i nanosa, ali tako veliku količinu vode nije mogla da primi. Došlo je do prelivanja preko brane i svih objekata koje ona ima u sebi, kao i do oštećenja bočnog tela brane. Kolika je šteta nastala na brani, znaćemo kad se voda povuče jer je ona još pod vodom - kaže Puzović i dodaje da su najveću štetu pretrpela domaćinstva u priobalju reke Busur.
- Voda je ušla u 30 dvorišta i u četiri kuće. Nije bilo ljudskih žrtava, a i stoku su uspeli da sklone. Kolika će šteta biti, videćemo kad se voda povuče. Odneti su putevi, mostovi i kompletna infrastruktura. Uvedena je vanredna situacija, dopremljeni su džakovi sa peskom, pesak, teške građevinske mašine radi raščišćavanja korita reka i mostova koji su začepljeni. Ceo sliv, od Petrovca na Mlavi do ušća u Moravu, pod monitoringom je 24 sata - ističe Puzović i naglašava da je voda 1,2 metra ispod krune nasipa, tako da nema mesta za paniku.
Kurir.rs/Slavica Tomičić/Foto:Kurir
POGLEDAJTE BONUS VIDEO:
PLJUSAK NAPRAVIO HAOS U BEOGRADU: Karaburma bila potopljena popodne (KURIR TV)