ZAVRŠENO GLASANJE U TURSKOJ, REZULTATI SE OČEKUJU VEČERAS Izborni dan obeležila hapšenja zbog vređanja predsednika, on poručio: Doživljavamo demokratsku revoluciju (FOTO, VIDEO)
U Turskoj su u 17 sati po lokalnom vremenu (16 po srednjeevropskom) zatvorena biračka mesta na vanrednim parlamentarnim i predsedničkim izborima.
Kako navodi Rojters, u Turskoj ne postoje izlazne ankete i prvi preliminarni rezultati očekuju su u ranim večernjim satima.
Glani opozicini predsednički kandidat Muharem Indže je, nakon galsanja, izjavio je da gradajni treba da zaštite izborne kutije, kako ne bi došlo do izborne krađe.
On je, takođe, rekao da čalnovi izborne komisije svoj posao treba da obave na ispravan način.
Na vanrednim predsedničkim i parlamentarnim izborima, na kojima je pravo glasa imalo 56 miliona registrovanih birača koji su mogli da glsaju na 180.000 glasačkih kutija širom zemlje.
Ovo su prvi izbori održani u vanrednom stanju, uvedenom u toj zemlji nakon pokušaja državnog udara, u julu 2016. kao i nakon što se 16. jula prošle godine narod na referendumu izjasnio o uvođenju predsedničkog sistema vođenja države.
Favorit za predsednika je aktuelni šef turske države, Redžep Tajip Erdogan, koji je bezmalo 16 godina pobeđivao na svim izborima na kojima je učestvovao.
Turske vlasti uhapsile su šest osoba na osnovu optužbi da su vređale predsednika Redžepa Tajipa Erdogana uoči predizbornog skupa njegovog glavnog protivnika.
Turski predsednik Redžep Tajip Erdogan glasao je danas u Istanbulu na vanrednim predsedničkim i parlamentarnim izborima koji se danas održavaju u toj zemlji, poručivši da Turska doživljava "demokratsku revoluciju".
"Sa ovim predsedničkim sistemom Turska je postavila visoko lestvicu kada je reč o naporima da se nadmaše okviri savremene civlizacije", rekao je Erdogan posle glasanja.
Erdogan je rekao da je izlaznost izgleda velika i da je 50 odsto birača već glasalo, prenosi AP, napominjući da izborna komisija do sada nije izašla sa podacima.
Američka agencija navodi da se ispred Erdoganovog biračkog mesta okupio veliki borj ljudi koji su skandirali njegovo ime.
Lider glavne turske opozicione partije, Kelam Kiličdaroglu, izjavio je da su se pojavile pritužbe na izborne neregularnosti na jugoistoku zemlje, dok je predsednik turske Izborne komisije saopštio da su vlasti preduzele "potrebne inicijative" posle navoda o neregularnostima na biralištima u jugoistočnoj Turskoj.
Poznavaoci prilika tvrde da je politički jaz u Turskoj danas veći nego ikada pre, a ako Erdogan pobedi na predsedničkim izborima, veruje se da će to biti vrhunac njegove političke karijere.
Ukoliko, međutim, u nedelju Erdogan ne pobedi na izborima za predsednika u prvom krugu i bude primoran da ide u drugi krug, to bi moglo da ostavi veliku mrlju u njegovoj uspešnoj karijeri, smatraju analitičari.
U dugoj političkoj karijeri Erdogan je pretrpeo ogromnu transformaciju, od 2004, kada ga je belgijski Juropijen vojs proglasio "Evropljaninom godine", on se pretvorio u svoju suštu suprotnost, a njegovi kritičari i pre svega opozicija upozoravaju na njegovu autoritarnost.
Autoritarnost i okretanje od Evropske unije, kritikuje i sve više evropskih zvaničnika, koji Erdogana optužuju da namerno koči pristupne pregovore, dok sam Erdogan tvrdi da Turska već pet decenija čeka pred vratima EU i da je turski narod umoran od beskrajnih pregovora o članstvu.
Kandidat najjače opozicione Narodne republikanske partije je Ince, a ne lider te partije Kemal Kilicdaroglu, koji je najglasniji politički oponent Erdoganu.
Kandidatkinja opozicione partije IYI je liderka te relativno nove političke opcije Aksener.
Ona je za kandidaturu prikupila 100.000 potpisa građana, za razliku od Erdogana i Incea, koji su kandidovani iz stranačkih zastupničkih klubova u parlamentu Turske.
I lider opozicione Saadet partije Karamolaoglu je prikupio potrebnih 100.000 potpisa građana za kandidaturu.
Opoziciona Narodna demokratska partija kandidovala je lidera Demirtasa, koji se, s još 12 parlamentarnih zastupnika te partije, od kraja 2016. godine nalazi u pritvoru zbog optužnica za povezanost s Radničkom partijom Kurdistana.
I opoziciona Vatan partija je prikupila potrebne potpise građana i za predsedničke izbore kandidirala njenog lidera Parinceka.
U skladu sa zakonskim promenama, turski parlament će ubuduće imati 600 umesto 550 poslanika.
Predsednik države i parlament se biraju na mandat od po pet godina.
Za pobedu na predsedničkim izborima kandidat mora da osvoji natprosečnu većinu glasova, a u slučaju da ni jedan kandidat to ne ostvari, za 15 dana će biti održan drugi izborni krug, u koji bi išla dva kandidata sa najvišim brojem osvojenih glasova iz prvog kruga.
Kurir.rs/ Tanjug
Foto: Reuters, AP, EPA