NE MOGU DA SE SASTAVE: Opozicija u rasulu i pre izbora
Klin i ploča Pregovori o grupisanju predugo traju, liderske sujete su jake, a fali i programska nit koja sve može da poveže, ocenjuju sagovornici Kurira
Opoziciona scena u Srbiji je tragična i još uvek traje prepakivanje moći koje je nastalo kao posledica rezultata na beogradskim izborima, ocenjuju sagovornici Kurira.
Savez za Srbiju je okupio šest stranaka, pregovara se sa još dve - Dveri i Zdravom Srbijom, a mogućnost saradnje je natuknuta i DSS. Pokret slobodnih građana ne želi da bude u Savezu, ali ne isključuje mogućnost saradnje, dok se SDS, na čijem je čelu Boris Tadić, uopšte se ne izjašnjava ni o evenutalnoj saradnji. Svi su svesni da je ukrupnjavanje potrebno, ali negde koči.
Prema rečima Zorana Stojiljkovića, profesora Fakulteta političkih nauka, problem s opozicijom i njenim ukrupnjavanjem je što je ona programski veoma udaljena, ako ne i udaljenija u odnosu na samu vlast.
- Situacija u opoziciji je gotovo tragična sa serijom poraza koji su usledili od 2012. Tanak je osnov ukupnog objedinjavanja, a da to nije samo taktičko objedinjavanje da se ograniči postojeća vlast i izbore demokratske pretpostavke. Situacija je izuzetno komplikovana. Ono što se meni čini jeste da je interes opozicije široko taktičko okupljanje oko demokratskih pretpostavki za razvoj društva, a izvan toga, neka vrsta dogovora da glavna meta napada neće biti druge opozicione grupacije nego onaj ko je najozbiljniji protivnik - ovi na vlasti. To bi građani i razumeli - kaže Stojiljković i dodaje da bi idealno bilo da postoje dve opozicione grupacije - proevropska i ona nacionalno naklonjena.
Bojan Klačar iz Cesida kaže da je u jednom delu opozicije u toku prepakivanje koje su izazvali rezultati beogradskih izbora, a koji su išli naruku Draganu Đilasu.
- Sada je prepakivanje političke moći. I dalje postoji šarolika ponuda ka biračima između čega nema jasnih programskih razlika, imamo i dosta jake liderske sujete, a fali i nit koja može sve da poveže - navodi Klačar i dodaje:
- Savez je najozbiljnija opoziciona priča u ovom trenutku, ali je rano da procenimo kakve će imati efekte, jer još uvek ne znamo ko će sve činiti Savez. Ako Savez budu činili i akteri koji se programski razlikuju u odnosu na građansku opoziciju, to bi značilo da će Savez imati dominantno taktički karakter, moraće da se dogovoraju šta je zajednički imenitelj. S druge strane, ako u Savezu ne bi bile desničarske stranke, to bi bio projekat koji bi mogao da opstane i nekoliko godina na političkoj sceni.
Katarina Blagović/Foto:Damir Dervišagić
Šema opozicije u Srbiji
Ko je s kim
Savez za Srbiju
1. Demokratska stranka
2. Narodna stranka
3. Levica Srbije
4. Pokret za preokret, Janko Veselinović
5. Sindikat Sloga
6. Zajedno za Srbiju, Nebojša Zelenović
U toku su pregovori da u Savez za Srbiju uđu i:
1. Dveri
2. Zdrava Srbija, Milan Stamatović
Mogući pregovori za ulazak u SzS:
1. Demokratska stranka Srbije
Pokret slobodnih građana (Saša Janković) - Ne žele da budu deo SzS, moguća saradnja
Socijaldemokratska stranka (Boris Tadić) - Nisu u pregovorima da budu deo SzS
Dosta je bilo - Nije bilo razgovora da budu deo SzS
Srpska radikalna stranka - Nastupa sama
Liberalno-demokratska partija - Opozicija ih kritikuje zbog blagog odnosa prema vlasti
Liga socijaldemokrata Vojvodine - Opozicija ih kritikuje zbog blagog odnosa prema vlasti