EKSPERIMENT KOJI JE OTERAO KRIMINALCE: Oko jednog terena otimale su se opasne bande, a onda se pojavio fudbal
da je fudbal najvažnija sporedna stvar na svetu, dokazuje i priča koja stiže iz Amerike.
Južni deo Los Anđelesa naseljavan je Amerikancima afričkog i latinskog porekla i prilično je siromašan. Dva puta je za poslednjih pedesetak godina taj kraj eksplodirao u opštim neredima nakon incidenata policijske brutalnosti. Poslednji se dogodio 1992. godine nakon što je policija premlatila nenaoružanog Rodnija Kinga. Nemiri su trajali skoro nedelju dana, uhapšeno je 12.000 ljudi, a kvart je predstavljen kao stecište bandi.
Rekreacioni centar Alidžin Suton.Ček sedam grupa je polagalo pravo na teritoriju. U centru parka nalazio se teren za fudbal, koji je zbog neodržavanja postao blatnjavo smetlište.
- Zamislite brod sa velikom rupom. E to je bio park, ogromna rupa na brodu. Neko je morao da smisli kako da popravi kvart da bi mogao da funkcioniše - rekao je Džordž Viver, direktor organizacije koja posvećena pomaganju južnom Los Anđelesu.
Bila je 2012. godina i Ed Foster Simeon, direktor američke fudbalske asocijacije, je sa Viverom želeo da proveri hipotezu - da fudbal može da stabilizuje nasilne kvartove.
Aldžin Suton je bio previše rizičan, napušteni tereni za košarku i bejzbol stajali du kao podsetnici neuspelih pokušaja uređenja kroz sport.
Onda se pojavio dečak, tek nešto stariji od 10 godina, koji im je prišao.
- Jeste vi ovde da uradite nešto sa terenom za fudbal? Čekali smo vas - rekao je dečak Fosteru.
Narednih godinu dana popravljali su teren, u koji su uložili oko 800.000 dolara. Ali, umesto da samo stave novu travu i ogradu, uveli su i fudbalski nastavni program za omladinu "Fudbal za uspeh". Besplatni dvočasovni program posle škole povezao je trenere sa decom u malim grupama. Otvorena je letnja škola, bilo je časova o ishrani porodice su dobile bespaltnu zdravstvenu zaštitu.
Na dan otvaranja sve bande su ostale po strani i nisu se mešale, kao da je novi teren sa decom stvorio nevidljivu barijeru. Viver je ispričao da su razgovarali sa njima i rekli im da ne pokušavaju da ih oteraju, već da izgrade utočište u kojem svi mogu da se osećaju bezbedno. Razumeli su i cenili ideju da se stvori nešto dobro za njihov kraj.
Video je dve žene kako sede i pričaju dok se njihova deca igraju. Obe su imale tetovaže suparničkih bandi. Po kodovima ne bi trebalo ni da se sede jedna pored druge a kamoli da pričaju, ali je teren izmenio pravila.
- U bandama ne smeju da te uhvate da spavaš, da si u pogrešnom kraju. Ali za decu... - prokomentariosao je Viver.
Asocijacija sada pokušava da izgradi po teren za futsal u svakom urbanom kraju. Prema uverenju Fostera, ako deca u ovim krajevima počnu da igraju fudbal, igra će pokrenuti zajednice isto kao i u bogatim krajevima.
Kurir sport / Gardijan