Kosovski zvaničnici, u sve većoj panici zbog očekivanog kompromisnog rešenja, aktivirali staru ideju da se pregovorima priključe i SAD. U tom slučaju, za stolom bi se pojavila i Rusija
Briselski dijalog o Kosmetu po svemu sudeći ulazi u poslednju fazu, a kosovski zvaničnici su u sve većoj panici zbog očekivanog kompromisnog rešenja, pošto su aktivirali staru ideju da se u pregovore uključe i Sjedinjenje Američke Države (SAD).
Ukoliko bi uopšte došlo do takve izmene formata dijaloga, na zahtev Beograda, za pregovaračkim stolom bi se pojavila i Rusija, kao protivteža albanskim interesima, ocenjuju sagovornici Kurira.
Moskva neskriveno daje podršku Beogradu kad je reč o Kosovu, što će sigurno biti jedna od tema razgovora između predsednika Srbije i Rusije Aleksandra Vučića i Vladimira Putina, koji dolazi u novembru u Beograd. To je inače 13. susret dvojice državnika.
- Vučić i Putin će sigurno razgovarati o Kosovu. Jednako je verovatno da se Rusija uključi u pregovore koliko je izvesno da to učine SAD. Beograd se sigurno neće saglasiti da samo Vašington bude novi igrač i, u tom slučaju, insistiraće da za pregovaračkim stolom bude i predstavnik Rusije kako bi se sprečila rešenja nepovoljna po nas - ocenjuje politički analitičar Dragomir Anđelković.
Kosovski premijer Ramuš Haradinaj izjavio je da jedino uključivanje Amerikanca može doneti rezultat u dijalogu. Iza toga se krije želja Prištine da ojača poziciju oslabljenu diplomatskim angažovanjem srpskog državnog vrha.
Upravo je američki ambasador u Srbiji Kajl Skat juče izjavio da bi dijalog trebalo da uđe u intenzivniju fazu i da kompromis bude postignut, možda čak i ove godine, ali naglasio da je "jasno da nijedna strana neće dobiti sve što hoće":
- Zato je toliko važan ovaj dijalog koji vodi EU.
Zvaničnici EU smatraju da izmena formata dijaloga ne bi ubrzala nagodbu o normalizaciji odnosa dve strane. Na konstataciju da Vašington vidljivo traži da se dijalog ubrza i približi konačnom rešenju, a Priština da se SAD direktno uključe u pregovore, izvori iz Brisela odgovaraju da su Amerikanci i dosad bili neposredno upućeni u dijalog:
- Ako bi se u njega direktno uključili Amerikanci, Beograd bi zahtevao da u pregovore uđu i Rusi. A stalna neposredna upućenost na pregovore, pa i upliv Amerikanaca u njih, i dosad su bili korisni i nužni zato što Vašington ima daleko veću snagu ubeđivanja ljudi na vlasti u Prištini, nego EU.
Biljana Bojić/ Foto: AP
POGLEDAJTE BONUS VIDEO:
Putinov trening za vožnju teškog kamiona (VIDEO)