SVETSKE SILE LOME KOPLJA OKO KOSOVA: Putin uskoro u Beogradu, Priština traži pomoć SAD

AP

Kosovski zvaničnici, u sve većoj panici zbog očekivanog kompromisnog rešenja, aktivirali staru ideju da se pregovorima priključe i SAD. U tom slučaju, za stolom bi se pojavila i Rusija

Briselski dijalog o Kosmetu po svemu sudeći ulazi u poslednju fazu, a kosovski zvaničnici su u sve većoj panici zbog očekivanog kompromisnog rešenja, pošto su aktivirali staru ideju da se u pregovore uključe i Sjedinjenje Američke Države (SAD).

Ukoliko bi uopšte došlo do takve izmene formata dijaloga, na zahtev Beograda, za pregovaračkim stolom bi se pojavila i Rusija, kao protivteža albanskim interesima, ocenjuju sagovornici Kurira.

Moskva neskriveno daje podršku Beogradu kad je reč o Kosovu, što će sigurno biti jedna od tema razgovora između predsednika Srbije i Rusije Aleksandra Vučića i Vladimira Putina, koji dolazi u novembru u Beograd. To je inače 13. susret dvojice državnika.

Zorana Jevtić 
foto: Zorana Jevtić

- Vučić i Putin će sigurno razgovarati o Kosovu. Jednako je verovatno da se Rusija uključi u pregovore koliko je izvesno da to učine SAD. Beograd se sigurno neće saglasiti da samo Vašington bude novi igrač i, u tom slučaju, insistiraće da za pregovaračkim stolom bude i predstavnik Rusije kako bi se sprečila rešenja nepovoljna po nas - ocenjuje politički analitičar Dragomir Anđelković.


Kosovski premijer Ramuš Haradinaj izjavio je da jedino uključivanje Amerikanca može doneti rezultat u dijalogu. Iza toga se krije želja Prištine da ojača poziciju oslabljenu diplomatskim angažovanjem srpskog državnog vrha.

EPA 
foto: EPA


Upravo je američki ambasador u Srbiji Kajl Skat juče izjavio da bi dijalog trebalo da uđe u intenzivniju fazu i da kompromis bude postignut, možda čak i ove godine, ali naglasio da je "jasno da nijedna strana neće dobiti sve što hoće":

- Zato je toliko važan ovaj dijalog koji vodi EU.
Zvaničnici EU smatraju da izmena formata dijaloga ne bi ubrzala nagodbu o normalizaciji odnosa dve strane. Na konstataciju da Vašington vidljivo traži da se dijalog ubrza i približi konačnom rešenju, a Priština da se SAD direktno uključe u pregovore, izvori iz Brisela odgovaraju da su Amerikanci i dosad bili neposredno upućeni u dijalog:

- Ako bi se u njega direktno uključili Amerikanci, Beograd bi zahtevao da u pregovore uđu i Rusi. A stalna neposredna upućenost na pregovore, pa i upliv Amerikanaca u njih, i dosad su bili korisni i nužni zato što Vašington ima daleko veću snagu ubeđivanja ljudi na vlasti u Prištini, nego EU.

Dragan Đukanović

Izjalovili se planovi Prištine

Profesor FPN Dragan Đukanović objašnjava da je rezolucijom GS UN iz 2010. regulisano da je EU moderator dijaloga, tako da je formalno neizvodljivo da se u pregovore direktno uključe Vašington i(li) Moskva.
- Kosovski zvaničnici su očekivali da će na kraju doći do međusobnog priznanja nezavisnosti. To se izjalovilo pošto je Beograd insistiranjem na kompromisu uspeo da se izbori za svoje interese.

Biljana Bojić/ Foto: AP

POGLEDAJTE BONUS VIDEO:

Putinov trening za vožnju teškog kamiona (VIDEO)