BEOGRAD - Milorad Ulemek Legija i Zvezdan Jovanović, koji već izdržavaju maksimalne kazne zatvora od po 40 godina, danas su pred Specijalnim sudom u Beogradu oslobođeni optužbi za oružanu pobunu Jedinice za specijalne operacije (JSO) 2001. godine.
Oslobođeni su i Mića Petraković, Dragoslav Krsmanović, Veselin Lečin, Dragiša Radić i Vladimir Potić.
Milorad Ulemek Legija, koji izdržava kaznu u zatvoru Zabela nije doveden na presudu, na lični zahtev. On je, podsetimo, u završnoj reči pred presudu zatražio od veća da ne prisustvuje kada bude izricana odluka.
Presudu su u publici pratili i lider Srpske radikalne stranke Vojislav Šešelj, kao i Nemanja Šarović. U publici je sa njima sedela i supruga Zvezdana Jovanovića (na fotografiji ispod).
Predsedavajući sudskog veća Dragomir Gerasimović je rekao da je oslobađajuća presuda doneta posle detaljnog uvida u materijalne dokaze i iskaze svedoka na osnovu kojih je zaključeno da nije reč o pobuni, već o protestu.
On se pozvao i na stenogram sa sednica vlade kojima je predsedavao premijer Zoran Đinđić, na kojima je konstatovano da nije bila ugrožena bezbednost države i da se na njima korišćena reč protest, a ne pobuna.
U prilog svojoj presudi, on je kazao da vlada nije proglasila vanredno stanje i da službe bezbednosti nisu stavljene u borbenu gotovost. Gerasimović je kazao i da nije bila ugrožena bezbednost građana, o čemu svedoče zabeleženi video-materijali.
On je naveo da su bivši pripadnici surčinskog klana svedočili na osnovu posrednih dokaza tokom postupka. Kazao je i da su svedočenja Čedomira Jovanovića i bivšeg ministra Dušana Mihajlovića bila u suprotnosti sa dokazima i da su u pitanju "naknadna sećanja".
"Da nije bilo oružane pobune u tome govori u prilog kako se ponašala država Turska u takvoj situaciji, ovde su takve rekacije izostale", kazao je sudija.
U završnim rečima tužilaštvo za organizovani kriminal tražilo je da svi optuženi budu osudjeni na zatvorske kazne, dok je odbrana predlagala oslobadjajuću presudu jer po njima nije bilo pobune, već je reč o protestu.
Optužnicom Tužilaštva za organizovani kriminal oni su se teretili da su od 9. do 17. novembra 2001. kao pripadnici JSO otkazali poslušnost komandi, povukli svoje pripadnike u centar u Kuli, prekinuli komunikaciju s komandom i u više navrata odbili zahteve načelnika resora, ministra unutrašnjih poslova i premijera pa prekinu pobunu. Istovremeno, deo JSO je borbenim vozililma i naoružanim ljudstvom u dva navrata blokirao autoput.
Na teret im se stavljalo i da su nameravali da zauzmu zgradu Vlade i aerodrom.
Inače, danas je u Specijalni sud među prvima stigao lider radikala Vojislav Šešelj, koji je kratko izjavio da svi moraju biti oslobođeni.
Presuda je izrečena u zgradi suda u Ustaničkoj ulici, a prvooptuženi, nekadašnji komadant JSO Milorad Ulemek Legija po sopstvenoj želji nije privođen na objavu presude iz zatvora u Požarevcu gde izdržava kaznu od 40 godina zatvora zbog niza krivičnih dela, među kojima je i ubistvo premijera Zorana Đinđića.
Zvezdan Jovanović, takođe nekadašnji komadant JSO, koji isto tako izdržava kaznu od 40 godina zatvora, na koju je osuđen kao neposredni izvršilac ubistva Đinđića, prisustvovao je izricanju presude. Ostali optuženi se brane sa slobode i nisu obavezni da prisustvuju objavi presude.
U završnim rečima Tužilaštvo za organizovani kriminal predložilo je za sve optužene predložilo zatvorske kazne, dok su branioci optuženih tražili oslobađajuću presudu tvrdeći da nije bilo pobune, već da se radilo o protestu.
Za Ulemeka tužilaštvo je predložilo sudu da ga osudi na kaznu od 12 godina zatvora zbog organizovanja oružane pobune, iako Ulemek nije bio na čelu JSO u vreme pobune, ali je prema stavu tužilaštva imao ključni uticaj na jedinicu koja je bila u sastavu Resora državne bezbednosti.
Za Jovanovića tužilaštvo je predložilo sudu da mu izrekne kaznu od 10 godina zatvora, dok je za pripadnike jedinice Miću Petrakovića i Dragoslava Krsmanovića tražilo po pet godina zatvora. Za Veselina Lečića predložilo je četiri godine zatvora, a za Dragišu Rodića i Vladimira Potića po tri godine
zatvora.
Što se tiče Dušana Maričića Gumara, koji je u vreme pobune bio komadant jedinice, medicinskim veštačenjem koje je zimus predstavljeno ocenjeno je da nije sposoban da prati suđenje, pa je postupak protiv njega razdvojen. Maričić takođe izdržava kaznu zatvora u Požarevcu.
Tužilaštvo tereti optužene tvrdeći da je od 9. do 17. novembra 2001. godine JSO otkazala poslušnost komandi, povukla svoje pripadnike u centar u Kuli, prekinula komunikacije s komandom i u više navrata odbila zahteve načelnika resora, ministra unutrašnjih poslova i premijera Zorana Đinđića, da prekine sa pobunom. Istovremeno, operativni deo Jedinice borbenim vozilima i naoružanim ljudstvom u dva navrata je blokirao autoput.
Prvi put je to učinjeno 10. novembra na autoputu Novi Sad-Subotica u blizini Vrbasa, a drugi put 12. novembra blokadom autoputa kroz Beograd kod Sava centra.
Na taj način je, kako se navodi u optužnici, vrlo jasno iskazana spremnost Jedinice za primenu nasilja ukoliko se ne prihvate njeni ultimativni zahtevi za smenu tadašnjeg ministra policije Dušana Mihajlovića, načelnika resora DB Gorana Petrovića i njegovog zamenika Zorana Mijatovića. Takvim postupanjem Jedinice, bili su neposredno ugroženi bezbednost i ustavni poredak zemlje, navodi se u optužnici.
Protest JSO je prekinut nakon što su Petrović i Mijatović podneli ostavke, dok Mihajlović to nije učinio. Optuženi su u svojim odbranama negirali pobunu tvrdeći da su iskazali protest, zbog obmane nadređenih. Naime, pripadinci Jedinice su uhapsili braću Banović, koji su potom izručeni Tribunalu u Hagu, iako je postojao dogovor da se pripadnici JSO ne angažuju za privođenje haških optuženika.
Komandantima JSO je navodno rečeno da su u pitanju opasni kriminalci koji će pružati otpor i da niko nije spominjao Haški tribunal, ali se ispostavilo drugačije.
Tadašnji čelnici DB Goran Petrović i Zoran Mijatović su odbili da pričaju sa Jedinicom koja je bila u sastavu DB, što je rezultiralo nezadovoljstvom.
(Kurir.rs/J. Spasić/Foto: Foto: Dado Đilas/EPA/Srđan Suki)
POGLEDAJTE BONUS VIDEO: