Srbija se nalazi na 13. mestu u svetu po broju samoubistava, a čak tri puta češće na sebe dignu ruku muškarci nego žene, pokazuje crna statistika.
U 2016. godini su 704 muškarca sebi oduzela život, dok se na ovaj strašan potez odlučilo 258 žena. Mogući razlog koji muškarce dovodi u ovakvu poziciju je to što naše društvo njih vidi kao "glavu porodice" i stvara im veliku odgovornost.
Apel za pomoć
Psihijatar i psihoterapeut dr Ivica Mladenović kaže za Kurir da su muški i ženski organizmi drugačije koncipirani i da muškarci mnogo više "trpe u sebi", što se često završi kobno.
- Žene imaju mnogo više socijalnih situacija u kojima mogu da isprazne negativnu energiju i da se izjadaju, ako treba, i da se isplaču. S druge strane, kulturološki gledano, od muškarca se očekuje da bude jak, nesalomiv nosilac i oslonac. Tako muškarci trpe u sebi, ali svako ima granicu pucanja. Kad se dođe do te granice, obično najpre dođe do pokušaja samoubistva. Mi to zovemo "fenomen apela za pomoć" - objašnjava dr Mladenović.
Neuspeli pokušaj samoubistva treba da skrene pažnju porodici, okruženju i stručnim licima na opasnost.
- U zavisnosti od strukture ličnosti, različite su "najave" te opasnosti. Postoje zatvoreni tipovi ličnosti koji ne govore mnogo, nemaju vidnih znakova i neočekivano za druge izvrše samoubistvo. S druge strane, ima vrlo očiglednih najava, koje treba ozbiljno shvatiti - kaže dr Mladenović.
Brojni metodi
I u svetu je zabeleženo da sebi češće oduzimaju život upravo muškarci. Najčešći metodi izvršenja samoubistva razlikuju se od zemlje do zemlje. U Srbiji, kao i u ostatku Evrope, vešanje je najzastupljenije, a kod žena je visoko učešće trovanja i utapanja. Upotreba vatrenog oružja je u SAD najčešći način izvršenja samoubistva. U Hongkongu to je skok s visine, a u ruralnim delovima Kine trovanje pesticidima, dok je u Iranu samospaljivanje.
Kurir.rs/Silvija Slamnig