EU zapostavila Balkan Srbiju gura Nemačka
Strani faktor Zbog nedovoljnog ekonomskog prisustva ruski uticaj je slab u odnosu na kineski i turski, ali Moskva vešto igra svoju igru i dobra je u pogoršavanju loših situacija na Balkanu, navodi britanski Komitet za spoljne poslove
Evropska unija zapostavila je zapadni Balkan u proteklih deset godina, a tu "prazninu", šireći svoj politički i ekonomski uticaj, popunile su Kina, Turska i Rusija, koja je sposobna da iskoristi probleme u regionu i ugrozi njegov napredak ka miru i članstvu u EU i NATO, konstatuje se u izveštaju britanskog Komiteta za spoljne poslove.
Iako je zbog nedovoljnog ekonomskog prisustva ruski uticaj slab u odnosu na kineski i turski, Moskva vešto igra svoju igru i dobra je, kako se navodi, u pogoršavanju loših situacija na Balkanu.
- Jedna od najvećih pretnji je povećano rusko prisustvo, što se moglo videti pri pokušaju državnog udara u Crnoj Gori. To je lukav primer ruskog apetita za rizikom i spremnost za stvaranje smetnji. Mediji su preneli da lokalna policija u Republici Srpskoj kupuje oružje iz Rusije. Time se podstiče strah od sposobnosti Rusije da destabilizuje krhki mir u BiH - obrazlaže se u analizi Britanaca.
Potpredsednik Centra za spoljnu politiku Dragan Đukanović slaže se sa ocenom da je EU izgubila zainteresovanost za ovaj region i da su to u protekloj deceniji iskoristile Rusija, Kina i Turska. Prenebregnuta je, međutim, činjenica da je Nemačka ojačala veze sa Srbijom, kao i da SAD i dalje imaju značajnu ulogu na Balkanu.
- Berlin je učestvovao u gotovo svim značajnim procesima u regionu, a u Srbiji ima presudni uticaj zahvaljujući našem strateškom partnerstvu s Nemačkom. Nesporna je činjenica da pomažu Srbiji u kontekstu evropskih integracija, o čemu govori i činjenica da su to činili kad god je Hrvatska pokušala da blokira naš napredak - kaže Đukanović i dodaje da je Vašington pak zadržao najjači uticaj u Makedoniji, Albaniji, Crnoj Gori i na Kosovu:
- Tačno je da je u protekloj deceniji opala zainteresovanost EU za zapadni Balkan i taj prazan prostor jeste iskoristila Rusija, koja je jačala prisustvo u energetskom sektoru, koji je vremenom prerastao u politički uticaj. Kina se probila u oblasti ekonomije, ali bez pretenzija da ima i politički uticaj, bar zasad, dok Turska pokušava da ima značajnu ulogu na Balkanu preko albanskog i bošnjačkog faktora.
B. Bojić/Foto:Profimedia
Brojke
65 odsto srpskog izvoza odlazi u zemlje članice EU
4,4 milijarde evra bila ukupna robna razmena 2017. s Nemačkom, koja je prvi spoljnotrgovinski partner Srbije u svetu
2,3 milijarde evra došlo je iz EU u Srbiju u proteklih 15 godina