Hiljadama građana Srbije godišnji odmor se, umesto uživanja u kupanju i sunčanju, pretvorio u pakao!
Bankrot turističkih agencija, iznenadno otkazivanje aranžmana, zatvorena vrata apartmana i hotela postali su sve češći scenario.
Svega toga nisu pošteđena ni deca, pa smo poslednji turistički skandal imali za vikend u španskom letovalištu Ljoret de Mar, kada je 106 učenika ostalo na ulici jer agencije "Planeta promet" i "B2R"nisu platile hotel. Tek kad je Kurir objavio tekst i kad se uključila turistička inspekcija, agencije su obezbedile novac i đaci su ostali na moru.
Još gore je bilo sa propadanjem turističke agencije "S.A.B. travel", zbog čega je 6.000 ljudi izvisilo za letovanje.
Zbog očiglednog haosa u turizmu, Kurir je, kao društveno odgovorni medij, prvi tražio od države da nađe rešenje i zaštiti putnike. Apelujemo na ministra turizma Rasima Ljajića da se založi da ovaj problem bude rešen. On juče nije odgovarao na naša pitanja, a njegova pomoćnicaVera Božić Trefaltkaže za Kurir da su ove negativne pojave iznedrile nova rešenja koja će doprineti kvalitetnijem obavljanju turističke delatnosti.
- Formiraćemo bele i crne liste koje će biti objavljene na sajtu ministarstva. To će značiti da putnik neće morati sam da istražuje, nego će imati objedinjene informacije na jednom mestu. Beležiće se šta je to turistička inspekcija našla u kontrolama, otkad agencija ima licencu, kakvo je njeno poslovanje, da li je imala neke sankcije, kada su i zbog čega one izrečene. Takođe, ideja je da se formiraju tri grupe agencija:velike, srednje i male. Na osnovu toga će se određivati premije, odnosno garancije putovanja od 500.000, 400.000 ili 300.000 evra. Sve ovo se i dalje razmatra i čini se sve da se uvede red u poslovanje.
Brojke
500 organizatora putovanja ima u Srbiji
7 organizatora putovanja, recimo, ima svega u Nemačkoj
6 hiljada turista je prevareno preko "S.A.B. travela"
(Kurir.rs/Silvija Slamnig Foto: Dragana Udovičić)