promena imena kuršumlije

KURŠUMLIJA MENJA IME NAKON INICIJATIVE PATRIJARHA IRINEJA: Gradu se vraća ime iz srednjeg veka, a evo kako će se zvati...

Foto: Profimedia

Patrijarh Srpske pravoslavne crkve (SPC) Irinej podneo je inicijativu kojom Kuršumlija treba da promeniti svoje ime i vratiti staro srednjevekovno "Bele Crkve".

Opština Kuršumlija je prihvatila inicijativu i sada su u toku pripreme za sprovođenje zakonske procedure za promenu imena, potvrdio je za agenciju Beta predsednik opštine Kuršumlija Radoljub Vidić.

On je kazao da inicijativa za promenu imena nije ništa novo, ali da se do sada nije ozbiljnije o tome razmatralo.

"Opština Kuršumlija je prihvatila inicijativu srpskog patrijarha Irineja, da Kuršumlija promeni ime u Bele Crkve. To ime je iz srednjeg veka, dok je Kuršumlija tursko ime, iz turskog doba. Već su dogovori postignuti, sada nam ostaje da ispoštujemo zakonsku proceduru, i vratimo našem gradu srpsko ime", kazao je Vidić.

Foto: Marina Lopičić
Patrijarh Irinejfoto: Marina Lopičić

Međutim, stručnjaci nisu saglasni sa tom inicijativom, smatraju da još nisu stečeni uslovi za promenu imena grada Kuršumlije.

Arheolog Julka Kuzmanović Cvetković, koja je radila na arheološkim istraživanjima Nemanjine zadužbije crkve Svetog Nikole u Kuršumliji, smatra da ime "Bele Crkve" treba vratiti gradu, kada Nemanjini manastiri budu potpuno obnovljeni.

"Bojim se da će ostati na tome, da ovo samo bude jedna kozmetička promena, da se samo promeni ime, a da spomenici, crkva Svetog Nikole i Presvete Bogorodice, ne budu sačuvani za buduća pokolenja", kazala je ona, Prema njenim rečima, lako je promeniti ime, to je samo papir, ali treba stvoriti uslove za život i čuvanje spomenika".

U anketi koju je reporterka agencije Beta sprovela u Kuršumliji, građani su podeljenog mišljenja. Dok jedni sa oduševljenjem prihvataju promenu imena, drugi negoduju jer ta promena iziskuje troškove oko promene dokumenata građana.

Predsednik opštine Kuršumlija Radoljub Vidić smatra da građani neće imati nikakve troškove oko promene dokumentacije.

"Nije tačno da su to veliki troškovi. Dokumenta se manjaju kad im istekne važnost i tada će biti upisano novo ime grada. Sigurno neće ništa pasti na teret građana", kazao je Vidić.

Predlog za promenu imena grada biće na dnevnom redu na narednoj sednici skupštine opštine Kuršumlija, zatim se očekuje saglasnost Minstarstva za lokalnu samoupravu i raspisivanje referenduma. U opštini Kuršumlija najavljuju i kompletnu obnovu oba Nemanjina manastira, uz podršku Ministarstva kulture.

Stefan Nemanja je u Kuršumliji podigao dva manastira, svoje prve zadužbine, a njihovi krovovi, pokriveni olovom, dominirali su gradom, pa je mesto dobilo ime Bele Crkve. U tursko doba, od olovnih krovova izlivali su kuršume, odnosno pušcana zrna, pa je mesto spontano dobilo naziv Kuršumlija.

Kroz sve istorijske periode ime grada povezivano je sa Nemanjinim manastirima, od kojih je Sveti Nikola delimično obnovljen, dok su ostaci hrama Presvete Bogorodice konzervirani. Pre srpskih i turskih imena tog grada, u rimsko doba, Kuršumlija se zvala Ad Fines, što znači ’"Na kraju".

(Kurir.rs/Beta/Foto: Profimedia)