Grčki zvaničnici veruju da su požari podmetnuti, a pomoć u potrazi za krivcima zatražili su od vojske SAD
Grčke vlasti su zatražile pomoć od američke armije u pronalaženju osoba koje su podmetnule smrtonosne požare u okolini Atine.
Grčka kao članica NATO očekuje pomoć u vidu slanja dronova pomoću kojih bi se nadgledala velika oblast i bila otkrivena svaka sumnjiva aktivnost.
Vojska patrolira
Vanredno stanje je proglašeno u zapadnom i istočnom telu Atike. Nadležni ističu da je 15 požara izbilo istovremeno u tri regije, što ne može biti slučajnost.
Savet odbrane poslao je specijalno obučene članove oružanih snaga i Nacionalne garde u pomoć patrolama civilne zaštite za sprečavanje požara, prenosi portal Katimerini.
Sednicu saveta sazvao je ministar odbrane Panos Kamenos nakon što je nadleteo spaljenu oblast istočno od grčke prestonice.
Ministar za civilnu zaštitu Nikos Toskas naveo je da su tri od četiri požara ugašena u nedelju na gotovo istom mestu gde je počela vatra u ponedeljak - na obroncima planine Penteli, a zatim se proširila ka obali.
- Ti požari nisu slučajni - rekao je on.
Građevinska mafija
Vrhovni sud naredio je istragu o uzrocima požara u istočnoj Atiki. Podmetanje požara nije retkost u Grčkoj, pogotovo tokom letnjih meseci. U stravičnim požarima tokom 2007. nastradalo je 77 osoba i tada je utvrđeno da je deo požara podmetnula „građevinska mafija“ kako bi se promenila namena zemljišta koje je bilo pod zaštitom države.
Naime, posle požara su zaštićene zone prebacivane u građevinsko zemljište. Iza podmetanja požara neretko stoje i obični kriminalci, koji čekaju da usled vatrene stihije vlasnici kuća i vila napuste svoja imanja pre nego što krenu da ih pljačkaju.
Širenju požara pogoduju jak vetar i suša (kiša nije padala dve nedelje), kao i temperature koje idu i preko 30 stepeni Celzijusa.
Aleksandar Petrović