Nenad Mihailović (21), poreklom iz Srbije dobio je spor protiv nemačke pokrajine Severne Rajne Vestfalije. Njega su školske vlasti potpuno neosnovano poslale u školu za mentalno zaostale, tvrdeći da mu koeficijent inteligencije iznosi svega 59.
Nenad je zbog toga punih 11 godina pohađao specijalne škole. Sud još nije odredio kolika će odšteta biti isplaćena ovom mladiću iz Kelna, ali prema navodno njegovi advokati traže oko 52.000 evra!
"Moj klijent je zbog takve greške i propusta upućen u specijalnu školu za mentalno retardirane našavši se u okruženju kojem nikako nije pripadao.
Tek posle godinu dana, dodatnim testiranjima utvrđeno je da Nenad ima koeficijent inteligencije koji iznosi 94 i da nije bilo osnova da pohađa takve obrazovne ustanove", naglasila je ona posle izricanja prvostepene presude.
Tokom suđenja pred Državnim sudom u Kelnu kao sudski veštak u ovom procesu pojavila se Irmtraud Šnel (79) nekadašnja učiteljica specijalne škole i univerzitetski profesor.
Ona je je u svom iskazu naglasila da je "nečuveno da školske vlasti Severne Rajne Vestfalije 2008. godine, kada se Nenad Mihailović sa porodicom iz Minhena preselio u Keln, nisu u ovom slučaju proverile rezultate testiranja svojih kolega iz Bavarske.
" On je tako i ovde, vodeći se olako uspostavljenom dijagnozom koje su donele kolege u Bavarskoj, tretiran kao "blago retardiran" i ponovo upućen u specijalnu školu a da ta, ispostaviće se potpuno pogrešna dijagnoza, ni na koji način nije stavljena pod lupu struke.
Nije bilo nikakvih razloga da Nenad Mihailović ne pohađa redovnu srednju školu kao i većina njegovih vršnjaka u ovoj pokrajini", izjavila je Irmtraud Šnel u svojstvu sudskog veštaka
U školama u Nemačkoj ime đaka ima veze i sa ocenama, pokazuje istraživanje koje je sprovela naučna ustanova iz Manhajma.
Đaci turskog porekla se na testovima diskriminišu, rezultat je te studije. Maks i Murat, dva đaka osnovne škole, od osam godina, napisali su istovetni test iz diktata i sa istim brojem grešaka. Međutim, Maks je dobio bolju ocenu od Murata. To, kako tvrde autori studije, nije jedinstven slučaj.
Kurir.rs/Bild
Foto printscreen Facebook