Fizički napadi, sačekuše i likvidacije advokata sve su češća pojava u Srbiji, a uglavnom su meta oni koji vode teške slučajeve, branitelji ubica i kriminalaca. U poslednjih 15 godina bilo je preko 40 ovakvih slučajeva, a nažalost mnogi su i dalje nerazrešeni i ubice i napadači su na slobodi.
Poslednji slučaj je ubistvo advokata Dragoslava Ognjanovića, a policija i dalje traga za napadačima. U septembru prošle godine ubijen je i advokat iz Jagodine, Nemanja Stojanović. On je upucan oko 3 sata posle ponoći, a jedan od četiri ispaljena hica pogodio ga je pravo u glavu. Ubica ni nakon godinu dana nije pronađen.
U decembru 2015. godine na Vračaru ubijen advokat Vladimir Zrelec. On se pune tri nedelje nakon oružanog napada borio za život u Urgentnom centru u Beogradu, a zatim je podlegao povredama. Za njegovo ubistvo osumnjičen je Vladimir Šaranović (41), koji je više od dve godine nakon ubistva Zreleca, bio u bekstvu, a uhapšen je 9. januara ove godine u okolini Zrenjanina.
Prošle nedelje Viši sud u Beogradu potvrdio je optužnicu protiv Šaranovića, kojom se tereti za krivična dela teško ubistvo i neovlašćena proizvodnja i stavljanje u promet opojnih droga, zbog marihuane koja je pronađena u stanu u kojem je boravio sa suprugom.
Prošlo je 11 godina od ubistva Momira Lazića, poznatog advokata iz Sente, a o zločincu se još ništa ne zna. Dugogodišnji predsednik nekadašnjeg Opštinskog suda u Senti, a potom advokat, ubijen je sa dva hica u svojoj kući 1. februara 2007. godine. Njegovo telo pronađeno je sutradan u predsoblju kuće, a tokom uviđaja utvrđene su dve rane na glavi, jedna na bradi, a druga na potiljku.
Do danas, međutim, za surovu likvidaciju poznatog senćanskog pravnika niko nije odgovarao. Rasvetljavanju zločina nije pomoglo ni to što se pre četiri godine njegov brat Goran Lazić, ugledni lekar, obraćao najvećim državnim zvaničnicima i nadležnima u tužilaštvu i policiji.
Stanovnici Sente govorili su tada da je, kada je ušao u advokatske vode, Lazić zastupao najpoznatije senćanske firme i neke poznate fudbalere uglavnom prilikom zaključivanja ugovora o transferu. Prema nezvaničnim informacijama, zastupao je i sadašnjeg selektora fudbalske reprezentacije Mladena Krstajića, a koliko je poznato, nikada nije branio okrivljene za krvne delikte.
Osim ubistava česte su i pretnje koje se upućuju advokatima na različite načine, te su nekima zapaljeni automobili, mnogi su surovo prebijani, a dvojici advokata sipana je kiselina u oči. U Valjevu je 2007. godine pucano u noge advokatu Dušku Đukanoviću ispred njegove advokatske kancelarije. Policija je pretpostavila da su Đukanoviću pucali u noge kriminalci koji su u sukobu sa njegovim klijentima.
Četiri godine kasnije još jedan advokat je dobio opomenu kišom metaka u obe noge. U pitanju je advokat Aleksandar Zarić, koji je zastupao Milorada Ulemeka Legiju u žalbi na presudu za ubistvo premijera Zorana Đinđića. Ranjen je 24. juna, oko 23 sata u Ulici Jurija Gagarina u Novom Beogradu, a prema njegovim tvrdnjama napala su ga dvojica muškaraca. On je operisan na Vojnomedicinskoj akademiji, i ubrzo se oporavio.
Advokati su čak dobijali i udarce pesnicama u sudskim hodnicima, a jedan advokat iz Tutina udaren je bejzbol palicom u glavu, zbog čega je mesec dana bio u komi. Mnogi su otišli i korak dalje te je Milanu Vujinu i Nenadu Vukasoviću bačena je kiselina u oči, a sada pokojni Marko Kastratović je u leto 2015. godine povređen nožem ispred svoje kancelarije.
Ni paljenje automobila i kancelarija nije izostalo, te je u Pančevu je krajem 2015. godine zapaljen automobil advokata Stevana Jakovljevića, dok je 2005. godine u Jagodini izgorio je džip advokata Dušana Gašića, a jednom advokatu iz Rume bila je zapaljena advokatska kancelarija.
(Kurir.rs/Telegraf/Marija Antonijević/Foto: Aleksandar Jovanović)