MORE ĆE DA RASTE JOŠ 10 METARA: Evo šta će na Jadranu biti zauvek potopljeno do 2100. godine!

Profimedia

Nedavni izveštaj UN o stopi zagađenja atmosfere naveo je da je prošle godine čovečanstvo, ne samo povećalo nivo CO2 na najviši u ljudskoj istoriji, nego je to činilo brže nego ikada.

Uz takve trendove i lobiranje naftnih, gasnih i kompanija koje zarađuju na uglju, pri čemu ulažu milijarde evra i dolara u promovisanje dalje eksploatacije fosilnih goriva, svet je sve dalje od toga da se u ovom spasi spasi od globalnog zagrevanja goreg od 2 stepena koliko su UN dogovorile Pariskim klimatskim sporazumom.


Sporazumom je ambiciozno predloženo da se zagrevanje zaustavi na 1.5 stepen Celzijusa.

Kako sada stvari stoje, čak i prema optimističnim predviđanjima, svet će do 2100. godine ovakvim tempom biti topliji za 3 stepena.

Profimedia 
foto: Profimedia

Najnoviji članak objavljen na ovu temu navodi da će se po takvim scenarijima novo mora širom sveta do kraja veka podići za između 4,3 i 9,9 metara u odnosu na proseke pre drastičnih promena.

Samo pet godina otkako se u službenim predviđanjima čak i rast mora od 1,5 metara smatralo ekstremnim prognozama, odednom ispada da su i umerena predviđanja nekoliko puta gora od toga.

Što se Hrvatske tiče, već i uz rast nivoa mora od samo jedan ili dva metra, sve rive na Jadranu su poplavljene.

Profimedia 
foto: Profimedia

U slučaju rasta od 4 metra, po Jadranu su poplavljena i skoro sva stara gradska jezgra.

U najgorem slučaju rasta od 9 metara, Trogir bi bio atrakcija samo za ronioce, kao i pola Solina, Kaštela, Poljuda u Splitu, Dioklecijanove palate, Lore, luke, kolodvora.

Južnije, more bi prodrlo desetinama kilometara u Cetinu, ne bi postojao više ni Omiš, ni pola Makarske.

Kurir.rs / Express.hr

Foto: Profimedia