Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik poručuje da je Kosovo i Metohija najznačajnije pitanje za Srbiju i svakog Srbina, gde god se on nalazio. On za Kurir kaže da se protivi ideji podele Kosmeta i predlaže da se sever pokrajine pripoji Srbiji.
- Smatram da bi četiri opštine sa severa Kosova trebalo da se reintegrišu u teritorijalni sastav Srbije, ali da se ujedno obezbede sva prava i najveći stepen zaštite srpskog naroda i crkvene imovine na KiM, kao i da se za nju traži neka vrsta eksteritorijalnosti. Stvoren je utisak da su Albanci navodno vlasnici Kosova, ali je činjenica da u četiri opštine na severu KiM dominira srpsko stanovništvo, koje nije spremno da tamo bude manjina - kaže Dodik.
Onima koji osuđuju njegov ili slične predloge i zalažu se da se čitavo Kosovo reintegriše u Srbiju poručuje da ne razmišljaju o posledicama.
- To bi podrazumevalo značajne promene i u političkom životu. Učešće Albanaca u biračkom telu bilo bi više od 20 odsto, a poštujući međunarodne principe, njima bi moralo da se da 30 odsto mesta u parlamentu, pa i bitne državne pozicije, poput predsednika Skupštine... Pitanje je da li bi građani Srbije na to pristali i da li bi Srbija mogla to da podnese - navodi Dodik.
Direktor Međunarodnog instituta za bezbednost Orhan Dragaš smatra da je to svakako dobro rešenje za Srbiju u ovom trenutku, ali da nema nikakve veze s Dodikom kao predlagačem.
- O ovakvoj vrsti razgraničenja je pre nekoliko decenija govorio Dobrica Ćosić, a već nekoliko godina kao jedino ozbiljno ga promoviše Ivica Dačić. Vučić, kao odgovoran državnik, s najvećom podrškom u narodu, rekao je da smatra da je razgraničenje nešto što može biti dobra opcija za srpski narod na Kosovu, SPC, kao i za Srbiju - navodi on.
Dodaje da jednoglasje albanskih političara na KiM, opozicije Srbije i NVO protiv tog Vučićevog predloga ukazuje da je dobro i održivo:
- Takođe, veoma nervozne i negativne reakcije albanskih lobista na ovaj predlog govore u prilog tome da se treba ozbiljno boriti za ovo rešenje kao trajno rešavanje srpsko-albanskog pitanja.
Kurir.rs/Biljana Bojić