Milan Vujanić, profesor Saobraćajnog fakulteta, kaže da onaj ko ne uspe da otkači pojas posle udesa, ili je izgubio svest, ili se uspaničio
Nakon što je Nikola Milićev (18) iz Velikog Gradišta u ponedeljak poginuo u udesu kod Srebrnog jezera kada je automobil koji je vozio upao u jarak i prevrnuo se, povela se polemika o tome da li bi mladić preživeo da nije bio vezan sigurnosnim pojasom.
Prema nezvaničnim informacijama, tinejdžer je preminuo nakon što nije uspeo da otkopča pojas i izađe iz prevrnutog vozila, pa je ostao zarobljen u sedištu, te se udavio u mulju i vodi koja je bila u jarku. Milićevi poznanici su nakon tragedije komentarisali da bi on možda preživeo da nije bio vezan, ali stručnjaci nikako ne dele njihovo mišljenje.
Milan Vujanić, profesor Saobraćajnog fakulteta, objašnjava da je sigurnosni pojas projektovan da čuva život i da je svaki od njih napravljen tako da može vrlo lako i jednostavno da se otkopča u kritičnim situacijama.
- Za njih postoje određeni tehnički propisi kako bi mogli da izdrže određenu težinu i silu prilikom udarca. Postavljen je tako da može da se otkopča jednim pritiskom bilo levom, bilo desnom rukom - kaže Vujanić i dodaje da za to što neko nije otkopčao pojas nakon sudara postoje dva moguća razloga.
- Onaj ko ne uspe da otkači pojas, najverovatnije je izgubio svest usled nekog udarca prilikom saobraćajke, a drugi razlog je panika. Moguće je da se osoba toliko uspaniči i da se u trenutku ne snađe - kaže naš sagovornik.
On napominje da je pitanje šta se desilo u konkretnom slučaju, ali da to što je mladić bio vezan sigurnosnim pojasom svakako nije uzrok njegove smrti.
- Pojas je pravljen tako da putnika od 75 kilograma zadrži prilikom udara od 80 kilometara na sat, u suprotnom, on mora da pukne. Sve je izmišljeno da pojas ne bude uzrok smrti. Nijedan zakonodavac na svetu ne bi propisao obavezno korišćenje pojasa da on ugrožava život - izričit je Vujanić.
(Kurir.rs/Foto:N1/Printscreen)