žestoko

NEMAČKI MEDIJI UDARILI PO TRAMPU: Lista zemalja sa kojima ratuje SVE JE DUŽA, a iza njega ostaje samo SPALJENA ZEMLJA

Foto: Reuters / Carlos Barria

Kada je turski predsednik Redžep Tajip Erdogan u maju posetio američkog kolegu u Vašingtonu, delovalo je da su se dvojica političara našla.

"Naš odnos će biti neraskidiv", rekao je tada Tramp.

Nepuna tri meseca kasnije američki predsednik je jednim potezom raskinuo vezu. Od kada je najavio da će udvostričiti carine na uvoz turskog čelika, između dvojice predsednika nastalo je ledeno doba.

Tramp je otkrio trgovinski politiku najmoćnije ekonomske sile na svetu kao instrument globalne vlasti: neposlušne šikanira carinama, ili im uvodi sankcije. Njegovi motivi su uglavnom ekonomske, ali katkad i političke prirode, Pišu nemački mediji.

"Lista država s kojima otvara nove frontove sve je duža. A sve više deluje da njegova strategija za sobom ostavlja samo spaljenu zemlju", navode oni.

Turska

"Odobrio sam dvostruko veće carine na uvoz čelika i aluminijuma, zbog Turske", izjavio je Tramp prošlog petka na Tviteru.

To je bio još jedan udarac za tursku privredu koji je doveo do momentalnog pada vrednosti lire.

Tramp je ovaj korak obrazložio time da slaba turska valuta poništava planirani efekat povećanja cena putem američkih zaštitnih carina. Istina je pak da Tramp želi da iznudi oslobađanje američkog sveštenika Endrua Bransona, koji je uhapšen u Turskoj posle pokušaja puča 2016. godine.

Erdogan je besno reagovao i indirektno zapretio Americi prekidom vojnog partnerstva.

"Šteta je što dajete prednost nekom svešteniku u odnosu na strateškog partnera NATO", poručio je turski predsednik.

Rusija

Iako Tramp do sada nije prevalio preko usta nijednu ružnu reč o Putinu, Amerika je tokom njegovog mandata pooštrila sankcije Rusiji. Ministastvo spoljnih poslova nedavno je najavilo nove zabrane izvoza zbog trovanja bivšeg ruskog dvostrukog agenta Sergeja Skripalja u Engleskoj.

Osim toga, SAD učestvuju u međunarodnim sankcijama zbog pripajanja Krima Rusiji, a optužuju i više ličnosti i grupa zbog mešanja u američke predsedničke izbore 2016.

Na američke kaznene carine Moskva je reagovala tako što je najavila uvođenje carina na američke proizvode za koje ne postoji ruska alternativa.

Iran

Od kada je Tramp izašao iz nuklearnog sporazuma sa Iranom, SAD pooštravaju sankcije. Vlada nastoji da progura međunarodni ekonomski embargo, čiji je konačan cilj svrgavanje režima u Teheranu. I stranim kompanijama koje trguju s Iranom Amerika preti onemogućavanjem pristupa dolaru i američkom tržištu.

Evropa je besno reagovala na pokušaj ucene, ali većina kompanija se nevoljno povinuje zahtevu zbog ekonomske premoći SAD.

EU

Odgovarajući na američke carine na uvoz čelika, Evropa je u junu uvela carine od 25 odsto na oko 200 američkih proizvoda u vrednosti od 3,3 milijarde dolara, a preti i novim carinama.

To nije veliki obim proizvoda sa Ameriku, ali su udari ciljani. Tako, recimo, carine na uvoz burbon viskija naročito pogađaju saveznu državu Kentaki, gde žive pristalice Miča Mekkonela, lidera republikanaca koji imaju većinu u Senatu. Članice EU i još 12 država podnele su žalbu Svetskoj trgovinskoj organizaciji (STO) zbog američkih carina na aluminijum i čelik.

Kanada i Meksiko

Tramp je izašao iz Severnoameričkog sporazuma o slobodnoj trgovini (NAFTA) i sada bi hteo da zaključi bilateralne ugovore sa ove dve zemlje.

Meksiko, čijem su novom predsedniku Andresu Manuelu Lopezu Obradoru potrebni uspesi, najavio je, doduše, da dogovor svakako predstoji, ali su mali izgledi da će ugovor biti spreman za potpisivanje pre američkih izbora za Kongres u jesen.

Do tada američke komšije nastoje da otežaju izvoznicima s one strane granice. Meksiko je uveo carine na sir, čelik, viski, svinjetinu i jabuke u obimu od tri milijarde dolara. A Kanada uvodi carine na proizvode u četvorostrukoj vrednosti.

Kina

Kada je reč o Kini, izazivaču svetske sile Amerike, Tramp ne zna za granice. Dve zemlje su uvele jedna drugoj carine u obimu od 50 milijardi dolara, a Tramp već preti da će uvesti porez na celokupan uvoz u vrednosti od 500 milijardi dolara.

Kurir.rs/Špigel

Foto: Reuters