KOFER PUN PARA ZA OBIČNU DNEVNU KUPOVINU: U Venecueli je bila potrebna veća torba za novčanice nego za ono što kupite u bakalnici (FOTO)
Venecuelanske vlasti su juče, kao odgovor na hiperinflaciju, "zbrisale" pet nula sa domaće valute, u sklopu širih mera za rešavanje problema ekonomske krize u zemlji.
Maduro je juče proglasio nacionalni praznik za banke i potrošače kako bi se privikli na novu cenovnu šemu, prema kojoj pojedini artikli koji su prošle nedelje koštali 1.000.000 bolivara sada koštaju 10 bolivara.
Primera radi, kilogram paradajza koštao je 5 miliona bolivara što je bilo 0.76 američkih dolara, a za kilogram šargarepe trebalo je izdvojiti 3 miliona bolivara (0.46 USD).
Zamislite da za kilogram sira morate da platite čitave dve gomile novca u kojima ima 7.5 miliona bolivara (1.14 USD) i još veće dve gomile za kilo mesa koje košta 9. miliona.
Ukoliko uz to još kupite i rolnu toalet papira, trebalo bi da izdvojite gomilu novčanica u visini od 2.6 miliona, što nije ni pola dolara, a za sapun još 3.500.000 bolivarsa.
Kolaps nekadašnje ekonomije u usponu doveo je do gladi i šrenja zaraza u zemlji, prouzrokujući egzodus stanovništva u susedne zemlje.
U poslednjih nekoliko dana, Ekvador i Peru su za građane Venecuele pooštrili zahteve za dodelu viza, a stanovnici brazilske pogranične oblasti napali su venecuelanske migrante u subotu, nakon što je lokalni vlasnik radnje opljačkan, prebijen i potom izboden.
Na ulicama Venecuele danas je mirnije nego inače, a mnoga preduzeća su i dalje otvorena uprkos pozivu opozicije za održavanjem nacionalnog štrajka protiv ekonomskih mera koje je najavio predsednik Nikolas Maduro.
Opozicija je takav plan vlade nazvala "neadekvatnim", u uslovima kada je inflacija premašila 82.000 odsto, zbog čega je apelovala na jednodnevnu obustavu svih komercijalnih aktivnosti.
"Ne idite na posao, imate pravo da protestujete jer je u pitanju vaš život, vaša budućnost i važa zemlja. Pobunite se!", poručila je opoziciona stranka Popular Vil na svom nalogu na Tviteru.
Kurir.rs / Tanjug
Foto: Reuters / Carlos Garcia Rawlins