RADNICE SUPERJAHTI OTKRIVAJU SVE TAJNE POSLA: Čim gost upali svetlo, mi odmah brišemo prekidač! Radi se po 13 sati, ali vredi zbog plate

Instagram/printscreen

Dolaskom leta, obale Dalmacije, Italije i Francuske pune se luksuznim superjahtama.

Vlasnici ovih neverovatnih plovila su poznate ličnosti, kraljevske porodice ili uspešni preduzetnici, a na njima radi čitava četa radnika. Najvrednije su stjuardese.


Sebe nazivaju "proslavljenim domaćicama", ali su mnogo više od toga. One su zabavljačice, čistačice, koktel majstori, konobarice, čak i instruktorke joge.

Glavna stjuardesa na jednoj jahti, Gema Halbert, taj posao radi već skoro sedam godina – a tek joj je 25.


"Mi brinemo o gostima. Sve što im treba, mi im obezbedimo i pre nego što im zatreba. A neki zahtevi mogu biti stvarno neobični", kaže.

"Jednom je jedna gošća htela da se kupa u kadi ispunjenom toplom vodom i flaširanom vodom "Fidži" i nijednom drugom, a u sve to želela je da doda pola čašice ulja za bebe. Možete zamisliti kako je bilo zabavno posle čistiti to ulje s mermera", objašnjava.


I Čelsi Nilsen radi kao hostesa na superjahtama, a ujedno je i instruktorka joge. Taj je posao istovremeno i iscrpljujuć i divan, kako kaže.

"Gosti su navikli na luksuz i na to da oko sebe imaju poslugu 24 sata dnevno, sedam dana nedeljno. Naravno, svi oni imaju očekivanja, kao što, uostalom, imam i ja kad odem u neki fini restoran. Uglavnom su svi gosti s kojima sam radila bili vrlo zahvalni i dragi", priča ova 33-godišnjakinja.


"Uvek možete prepoznati ko dolazi iz bogate porodica u kojoj je već nekoliko generacija imućno. Oni se ophode s nekom posebnom gracioznošću, za razliku od onih koji su se tek nedavno domogli nekog ozbiljnijeg novca i koji se uvek drže nekako naduvano. Ne osuđujem ih, naravno. Ali, to je vrlo zanimljivo", kaže.

Slavni nisu pravilo

Čelsi je radila i na privatnim i na čarter jahtama, uključujući i nagrađivanu 95-metarsku jahtu Kismet u vlasništvu Šahid Kana, vlasnika klubova Džeksonvil džeguars i FK Fulam. Na toj jahti su letovali Bijonse i Džej-Zi.


"Radila sam s mnogo slavnih, ali nije pravilo da slavni poseduju jahte. Češće su vlasnici preduzetnici koji su bili dovoljno spretni da zarade toliko novca da ga doslovno mogu bacati u vetar', kaže Čelsi.

Uobičajena je praksa da stjuardese potpišu poseban ugovor o tajnosti kako bi se zaštitio identitet gostiju. Čelsi kaže da se to radi zbog privatnosti, ali i zbog poštovanja.

Svoje radno vreme, pak, upoređuje s onim lekarskim. "Na raspolaganju smo 24/7!", kaže.


Uobičajeno radno vreme je 13 sati, s pauzom od dva sata preko dana i devet sati noću. Ona radi sve: od održavanja broda, posluživanja doručka, ručka i večere i zabavljanja gostiju časovima joge.


Četkice za zube, čačkalice i štapići od vate

Gema i Čelsi često zanimljive trenutku šeruju na Instagramu. I premda se može činiti glamuroznim da se sunčate po Meksiku, Karibima i Evropi, ove devojke neretko skoro da i ne vide sunce od silnih obaveza na brodu i neprekidnih čišćenja luksuznih apartmana četkicama za zube, čačkalicama i štapićima od vate.


"To je prilično ludo. Kad sređujemo kabine svojih gostiju, otvorimo svaku fioku, svaki proizvod, svaki komad kozmetike i detaljno ga očistimo. Na kraju sve to izgleda kao da je ovog trenutka stiglo. S vremenom postaneš pravi perfekcionista i stalno primećuješ mrlje', kaže Čelsi.

"Kad čistimo stakla ili ogledala, ugasimo sva svetla i koristimo ručnu svetiljku kako bi uočili i najsitnije mrlje. Uvek u džepu imamo krpice kojima brišemo otiske prstiju. Ako gost upali svetlo, ti odmah ideš za njim i obrišeš prekidač; ako gost sedne na krevet, ti nakon njega odmah popraviš posteljinu tako da izgleda kao da niko na njoj nije sedeo; nakon što koriste kupatilo, ti odmah za njima sve očistiš", pričaju.

Atraktivne plate i nikakav trošak

Uprkos napornim satnicama, ovaj posao omogućuje veliku zaradu. Plate stjuardesa kreću se od 2.700 do 9.000 dolara mesečno, zavisno od iskustva i veličine broda. I tu nisu uključene napojnice, a običaj je da se posadi da napojnica u iznosu od 10 odsto onoga koliko je koštalo iznajmljivanje jahte. Taj iznos se onda deli među posadom. Tako, posada može očekivati dodatnih 2.000 dolara nedeljno. Važno je napomenuti da posada nema nikakvog dodatnog troška za hranu, smeštaj i ostale potrepštine.


Kurir.rs/CNN
Foto: Instagram/Printscreen