BOJOVIĆEV ČOVEK, UMEŠAN U ŠARANOVIĆEVO UBISTVO: Alan Kožar, čovek koji je započeo rat klanova

Shutterstock

Čovek od poverenja vođe Zemunskog klana Luke Bojovića, organizator ubistva Slobodana Šaranovića nakon čije smrti je započeo krvavi rat klanova u Srbiji i Crnoj Gori, organizator kriminalne grupe... Ko je Alan Kožar, čovek za kojim je crnogorsko tužilaštvo raspisalo je crvenu poternicu zbog organizovanja ubistva nekadašnjeg "kralja kocke"?

Poternica za Kožarom raspisana je po nalogu Specijalnog državnog tužilaštva, koje vodi ovaj slučaj.

Šaranović je ubijen 11. marta prošle godine ispred svog stana u budvanskom naselju Dubovica. Ubice su crnim BMW-om prišle Šaranoviću s leđa i pucale u njega iz dva različita oružja. Policija je dan kasnije pronašla zapaljen automobil i automatsku pušku, koji su veštačeni.

Do saznanja da je Kožar organizovao ubistvo istražitelji su došli na osnovu određenih materijalnih tragova, koji ga nesumnjivo dovode u vezu sa zločinom u Dubovici.

Porodice Bojović i Šaranović godinama su osvetnički nastrojene jedna prema drugoj i, kako istražitelji tvrde, u tom ratu stradalo je više osoba.

Slobodan Šaranović se teretio za ubistvo Nikole Bojovića, Lukinog brata, zbog čega je bio u pritvoru.

Luka Bojović je imao bliske kontakte sa ljudima iz crnogorskog podzemlja, a najbliži saradnik i prijatelj mu je bio Luka Đurović, koji je pre pet godina poginuo u saobraćajnom udesu kod tunela Vrmac u Kotoru.

Nakon Đurovićeve smrti, vođstvo nad barskim klanom preuzeo je njegov najbliži prijatelj Alan Kožar. Tako je Bojović od Kožara i tražio da likvidira njegovog ljutog protivnika.Veruju da je to učinio po nalogu Luke Bojovića, vođe “zemunskog klana”, sa kojim je Šaranović bio u sukobu.

Za Kožarom je prošle nedelje raspisana crvena poternica. Prethodno, 12. decembra 2017. godine Osnovni sud u Baru ukinuo jer za njim poternicu nakon što je prvostepenom presudom oslobođen optužbi da je organizovao postavljanje eksplozivne naprave ispod automobila komandira Interventne jedinice barske policije Ivana Đokovića.

Istom presudom, Barani Alija Metović i Ilija Kovačević osuđeni su na po godinu zatvora jer su dokazani navodi optužnice da su postavili bombu ispod Đokovićevog automobila. Kožar je tada bio u bekstvu i sudilo mu se u odsustvu.

EPA, Vijesti/savo Prelević 
foto: EPA, Vijesti/Savo Prelević

On se teretio za četiri krivična dela napad na službeno lice u vršenju službene dužnosti, izazivanje opšte opasnosti putem podstrekavanja, napad na službeno lice putem podstrekavanja i nedozvoljeno držanje oružja i eksplozivnih materija putem podstrekavanja.

Vođa kriminalnog klana

Kožar, koji je u policiji označen kao vođa jednog od kriminalnih klanova u Baru, bio je optužen da je od 31. marta do 8. aprila sa umišljajem podstrekavao Metovića i Kovačevića na krivična dela.

Kožar je navodno, prema procenama bezbednosnih službi, preuzeo rukovođenje kriminalnom grupom nakon što je njegov sugrađanin Luka Đurović poginuo u saobraćajnoj nesreći u septembru 2013. godine.

Kožar je inače iz zatvora pušten u junu te godine nakon što je odslužio kaznu od šest godina i deset meseci zbog podmetanja tri eksplozije na gradilište hotela „Splendid” u Bečićima, kao i za pokušaj iznude od biznismena Žarka Radulovića, suvlasnika hotela.

Uhapšen je sa grupom koju su predvodili Saša Boreta i Ljubo Bigović, osuđeni zbog likvidacije Slavoljuba Šćekića, visokog policijskog funkcionera.

Eksplozija uništila Đurovićev grob

Na gradskom groblju Gvozden brijeg u junu 2016. u jakoj eksploziji uništen je grob Luke Đurovića, a ko je podmetnuo eksploziv nije utvrđeno. Inače, Monika Martinović iz Bara koja je, upravljajući “poršeom karera”, izazvala saobraćajni udes u kojem je stradao Đurović, kažnjena je uslovno.

(Kurir.rs/Blic, A.Ž.A.)