Štitnu žlezdu koja slabo radi možete da "prodrmate" uz pomoć pravilne ishrane.
Namirnice bogate jodom, tirozinom, cinkom i selenom poboljšaće rad usporene štitne žlezde.
Riba
Ribe poput lososa, srdele, pastrmke i tune bogate su omega-3 masnim kiselinama i generalno su dobre za zdravlje, a takođe pomažu kod hipotireoze zato što su odličan izvor selena.
Orašasti plodovi
Oni takođe sadrže veliku količinu selena, pogotovo lešnici, makadamija, indijski i brazilski orah. Šaka orašastih plodova dnevno poslužiće vam kao brzinski obrok, a možete ih ubaciti u druga jela poput salata ili raznih testenina.
Morske alge
Stručnjaci su uočili povezanost između manjka vitamina D i Hašimotove bolesti. Ova namirnica često se nalazi na jelovniku vegetarijanaca i vegana, a sjajna je za štitnjaču zato što sadrži veliku koncentraciju joda. Taj nutrijent esencijalan je za pravilnu funkciju štitnjače i proizvodnju njenih hormona. Morske alge bogate su vlaknima, kalcijumom i vitaminima A, B, C, E i K.
Sveže voće i povrće umesto termički obrađenog
Povećanje telesne težine jedan je od ranih simptoma hipotireoze. Kako biste smanjili telesnu težinu, ali u isto vreme održavali zdravlje svog tela i štitne žlezde, važno je da u ishranu uvedete sveže povrće i voće umesto termički obrađenog jer je ono zdravije. Termičkom obradom gube se nutrijenti koji su potrebni štitnoj žlezdi, odnosno našem organizmu.
Mahunarke
Hipotireoza u nama izaziva manjak energije, a organizam možemo da energizujemo uz pomoć raznih mahunarki koje su bogate proteinima, antioksidantima, kompleksnim ugljenim hidratima, vitaminima i mineralima.
Sadrže vlakna i zato su sjajne za probavu. Pasulj, grašak, bob i sočivo bi trebalo da dodate u svoju ishranu.
Kurir.rs/Zadovoljna.hr, Foto: Profimedia