Prihvatni centar za migrante u Vranju jedan je od najlepših i najboljih,
istakla je Svetlana Palić, PR Komesarijata za izbeglice i migracije
Republike Srbije.
Palićeva je u četvrtak sa novinarima juga Srbije obišla Prihvatni centar u Vranju zahvalivši im se na dobroj saradnji.
“Zahvalni smo lokalnim medijima što su od početka migrantske krize 2015. pa sve do danas doprineli da se atmosfera tolerancije prema migrantima lokalnog
stanovništva održi i širi. Ne samo što su sve to podržavali nego su uspeli
da održe taj nivo dve, tri godine u situaciji koja se bitno promenila. Ne samo
da je boravak migranata prolongiran u Srbiji nego se i u okruženju širi
sasvim druga atmosfera prema njima, a mi smo u Srbiji uspeli da to
očuvamo na šta smo jako ponosni, zahvaljujući nacionalnim medijima, ali
smo prepoznali veliku važnost i lokalnih medija”, kazala je Palić.
U Prihvatnom centru u Vranju su trenutno 182 migranta iz Avganistana,
Pakistana, Iraka, Irana, Sirije, a kapacitet je 220 mesta. U dve osnovne
škole u Vranju krenulo je 26 mališana.
“Svi su zadovoljni deca su krenula u školu što nam je u fokusu. U celoj Srbiji krenulo je 348 đaka od toga imamo 40 predškolaca. U Vranju imamo dva predškolca i dva srednjoškolca. Adaptiranje u školske sredine je izuzetno uspešno, deca su brzo naučila srpski jezik.Utisak je da posle tri nedelje već savladaju bazični srpski jezik tako da se jako lepo uklapaju. U organizaciji prevoza od škole do centra u Vranju pomaže nam Međunarodna organizacija za migracije”, rekla je Palić i u čitavom procesu migracija u Srbiji istakla veliku podršku donator,a pre svega EU.
“EU je do sada uložila 100 miliona evra u upravljanje migracijama ovde u Srbiji. Srbija je velika ima široku dušu iprima migrante", navodi Palićeva. Prema njenim rečima iz Prihvatnog centra u Preševu koji je stavljen u “stanje mirovanja” zbog racionalnosti troškova predstojeće zime i grejanja u Prihvatnom centru u Vranju smeštena je šestočlana porodica.
“Preševo ima kapacitet od 1.000 mesta, a tamo je boravilo oko 70 migranata. Morala se napraviti nekakva preraspodela. Migracije su nepredvidive i mi ne znamo u kom će se pravcu one kretati, da li će doći do pojačanog priliva migranata i to ne možemo da kažemo, ali smo za to spremni. Da li će oni masovnije da odlaze ne zavisi od nas, to zavisi kao što znate od politike EU i zemalja u koje oni žele da idu. Izuzetno smo zadovoljni kako su migranti prihvaćeni u lokalnim sredinama”, rekla je na kraju Palićeva.
Devetnaestogodišnja Sonja Hajderi iz Avganistana je u Prihvatnom centru u Vranju dve godine i tri meseca. Kaže da je ovaj centar bolji od drugih u kojima je bila sa majkom ocem sestrom i dva mlađa brata. U centru joj je lepo, ali joj jako nedostaje njena zemlja koju je kako kaže morala da napusti
Petomesečna Dunja iz Avganistana rođena je u vranjskom porodilištu. Ona je četvrto dete u porodici. Njena dvadesetosmogodišnja majka Saliha Amiri je zadovoljna smeštajem, životom i ljudima u Prihvatnom centru u Vranju jer je, kako navodi, imala pomoć kad god je bilo potrebno, i ne oseća se kao da nije kod kuće.
(Kurir.rs/T.Stamenković)