POLITIKO O SASTANKU U SALCBURGU

POLITIKO: Samit EU u Salcburgu je DEBAKL! Političari ne smeju ništa da kažu da ne izazovu DIPLOMATSKI SKANDAL!

AP

Na neformalnom samitu lidera EU u Salcburgu, koji je trebalo da pokaže veći konsenzus i solidarnost po pitanju migracija i Bregzita, ne samo da su stara neslaganja izbila u novi plan, nego su se pojavile nove pukotine, piše portal Politiko (Politico).

Bregzit i migranti bile su najvažnije teme samita koji je Austrija, predsedavajući EU, organizovala u Salcburgu.

"Televizijski novinari raspravljali su se sa obezbeđenjem, koje je htelo da im uzme kreme, šminku i komplete za brijanje. Internet je pukao. Medija centar je bio premali za 1.000 novinara, a prostorija je, zahvaljujući staklenom plafonu i iznenađujuće toplom septembru, vrlo brzo postala sauna. Kelneri su toliko puta ispustili čase i šoljice sa kafom na popločan pod da su prisutni doživeli samit kao grčku svadbu. Nezgode i kvarovi su se nastavili do samog kraja samita, kada je tokom govora nemačke kancelarke Angele Merkel prestao da radi audio prenos. Novinari nisu bili jedini koji su se žalili", nabraja autor teksta.

Nezvanični samiti Evropskog saveta uvek su pomalo problematični jer se lideri sastaju na ručkovima uz minimalnu pratnju, ne postoje zvanični zapisnici koji bi dokumentovali sastanke, kao ni zajednički zvanični zaključci.

"Ali u Salcburgu se jedan diplomata žalio da ambasadori nisu imali čak ni prostoriju u kojoj bi sedeli i čekali da lideri EU završe s večerom. Jednom evropskom ambasadoru i jednom evropskom ministru, koji su tražili toalet i času vode, bilo je zabranjeno da uđu u "Felcenrajtšule" (Felsenreitschule), istorijski teatar u kom su lideri EU jeli bečku šniclu", navodi Politiko.

Pošto su mlađe i manje zemlje članice - Slovačka, Malta, Estonija i Bugarska - završile s rotacionim predsedavanjem EU, pojedini briselski zvaničnici su se obradovali što Austrija preuzima predsedništvo tim pre što je ta zemlja već dvaput bila na čelu EU i štp redno plaća svoje račune.

"Ali, ponekad, mladalički entuzijazam dobija čak i iskustvo", dodaje se u tekstu.

Nezvanični sastanci lidera EU u Bratislavi, Valeti, Talinu i Sofiji prošli su skoro bez problema, dok je Salcburg bio haos, ocenjuje Politiko.

"To je bio veoma loše organizovan samit", rekao je jedan diplomata koji je insistirao na anonimnosti da ne bi izazvao diplomatski incident.

Neki zvaničnici navode, piše Politiko, da su im manje smetale sitne nepravilnosti u organizaciji od ukupne agende, koja jednostavno nije mogla biti ispunjena.

"Bregzit je, imajući u vidu činjenicu da se približava trenutak izlaska Britanije iz EU, bio neizbežna tema, ali je deo o migracijama krivica Austrije. Svaka predsedavajuća država može da bira temu koja će joj biti prioritet u narednih šest meseci. Bugarska je svojevremeno bila ismevana zato što je izabrala da to bude Zapadni Balkan u trenutku kad niko nije razmišljao o proširenju bloka, pa je na kraju, posle veoma hvaljenog samita u Sofiji, region vraćen na mapu kao jedan od prioriteta EU", analizira Politiko.

Austrija je, međutim, izabrala migracije, pitanje koje prkosi konsenzusu u EU duže od tri godine, piše portal i dodaje da se u Salcburgu ništa nije promenilo ni u Salcburgu.

"Holandski premijer Mark Rute izgleda je predvideo haos. Preskočio je večeru kako bi ostao u Hagu zbog važne rasprave u parlamentu o državnom budžetu. Po svemu sudeći, nije propustio ništa. Osim šnicle", zaključuje se u tekstu.

Kurir.rs/Tanjug/Politiko

Foto: AP