NOVA OTKRIĆA O DALEKOJ PLANETI Na Jupiteru ima života?
Naučnici analizirali podatke koje je poslala sonda "Džuno", kao i snimke teleskopa sa havajskog vulkana Mauna Kaji i iz opservatorije "Kek"
Na Jupiteru, najvećoj planeti Sunčevog sistema, moglo bi da bude života, navodi se u zaključku naučnika koji su analizirali podatke koje je poslala sonda Džuno, kao i snimke teleskopa sa havajskog vulkana Mauna Kaji i iz opservatorije "Kek".
Naučnici veruju da su pomoću najvećeg infracrvenog teleskopa na svetu pronašli dokaze da u Velikoj crvenoj pegi na ovoj planeti 800 miliona kilometara udaljenoj od Sunca ima tragova vode.
Vodonik i kiseonik
Sonda "Džuno", koju je lansirala NASA, može da se spusti u Jupiterove oblake dublje od bilo kog tela koje je do danas čovek poslao do najveće planete Sunčevog sistema. Čak 99 odsto atmosfere ove planete sastavljeno je od vodonika i helijuma. Gordon Bjoraker iz NASA kaže da se meseci koji kruže oko Jupitera sastoje uglavnom od vode, pa je logično pretpostaviti da je "navodnjena" cela njegova okolina. Mate Adamkovič, profesor fizike i astronomije na Univerzitetu Klemson u Južnoj Karolini, tvrdi da to može da znači i da na Jupiteru ima života.
- Ako znamo da je Jupiter prebogat vodonikom, a sada je otkriven i kiseonik, to bi značilo da na planeti postoje sastojci za vodu. Tamo gde potencijalno ima tekuće vode ne može da se isključi mogućnost života - rekao je on.
Velika masa
Jupiter je gasoviti div koji je više nego dvostruko teži od svih drugih planeta Sunčevog sistema zajedno. Jupiter nije nastao od oblaka gasova i prašine koji su orbitirali oko mladog Sunca, sudarali se i srastali, pa su nastajale planete. Manja svemirska tela Jupiteru su davala masu, dok su mu veća davala energiju, a ne masu.