Na Kosmetu postoje strukture koje rade na stvaranju terorističkih kampova. Planiraju izazivanje haosa u srpskim sredinama, upozoreno iz Kancelarije za KiM
Preostali Srbi na Kosovu i Metohiji, koji su preživeli martovski pogrom 2004. godine, ponovo su na nišanu terorističke grupe kosovskih Albanaca koji su pod kontrolom Islamske države (ISIS)!
Pomoćnik direktora Kancelarije za KiM Petar Petković upozorio je da na Kosmetu postoje strukture koje ozbiljno rade na stvaranju terorističkih baza sa ciljem izazivanja potresa u srpskim sredinama i šire.
Realna opasnost
- Od 1999. albanski narod na Kosovu je verski radikalizovan i tome svedoči činjenica da se na KiM južno od Ibra od tada do danas izgradilo više od 900 džamija - kazao je Petković.
Teroristička grupa Albanaca sa KiM pod kontrolom ISIS planirala je, kako su otkrile srpske službe, prošle godine da izvrši napade u Gračanici i Kosovskoj Mitrovici. Radilo o scenariju koji je trebalo, kako je objasnio Petković, da podseća na onaj iz 17. marta 2004. Tad je proterano oko 4.000 Srba, uništeno je 800 srpskih kuća i zapaljeno 35 verskih objekata.
Predsednik Foruma za etničke odnose Dušan Janjić smatra da je opasnost od napada terorista realna:
- Oni ne znaju za granice. Osim Kosova, velika je opasnost i u Sandžaku, gde su takođe regrutovani ekstremisti.
Kfor da reaguje
I vojnopolitički komentator Miroslav Lazanski slaže se da opasnost od povratnika s ratišta iz Sirije, koji su se borili na strani tzv. Islamske države, postoji, ali ona nije vezana samo za KiM već i za BiH, Makedoniju, pa i Rašku:
- Džihadisti za baze i skrivanje koriste napuštena i udaljena sela u kojima su nekada živeli Srbi. Srbi na KiM su potencijalno laka meta jer nisu ni naoružani ni obučeni. Problem je što mi nemamo kontrolu na KiM i zato je to pitanje za Kfor.
Bezbednosni stručnjak Orhan Dragaš veruje da će međunarodne snage pružiti bezbednost Srbima:
- Kosovo jeste u samom svetskom vrhu po broju ekstremista koji odlaze da se bore u redovima ISIS. Veliki broj boraca se, međutim, vraća kući i oni su ozbiljna pretnja miru na Balkanu, posebno na Kosovu, a sasvim sigurno najviše srpskoj zajednici.
Biljana Bojić/Foto: Profimedia
POGLEDAJTE BONUS VIDEO: