SLOBODNI BIRAČI

MISTERIOZNA STRANKA RAZBILA NA IZBORIMA U BAVARSKOJ: Ko su Slobodni birači? Ne zna ni većina Nemaca, ali nezadrživo jurišaju u vrh vlasti! (VIDEO)

Reuters, EPA

BON - Istorijski pad Hrišćansko-socijalne unije (CSU), sestrinske stranke demohrišćana nemačke kancelarke Angele Merkel, u Bavarskoj, upućuje na potragu za koalicionim partnerom, a kao logičan izbor nameću se Slobodni birači, navodi Dojče vele (DW).

"Niste čuli za njih? Nije ni većina Nemaca", navodi DW objašnjavajući kakva je to stranka i ko je zaslužan za njen uspeh.

U imenu Slobodni birači ne piše ni da su hrišćanski ni da su socijalni ni demokratski. Boja u spektru političkih partija - nepoznata. Niti se predstavljaju kao alternativa nečemu ili nekome.

U većem delu Nemačke ljudi jedva da su i čuli za njih, pa opet su u nedelju uzeli čak 11,6 odsto glasova na izborima u Bavarskoj. To znači da bi lako mogli da postanu manji partner u vlasti najbogatije nemačke pokrajine.

MISTERIOZNA STRANKA RAZBILA NA IZBORIMA U BAVARSKOJ: Ko su Slobodni birači? Ne zna ni većina Nemaca, ali nezadrživo jurišaju u vrh vlasti! (VIDEO) Izvor: Youtube

Odgovor se može dati u dve reči: Huber Ajvanger. To je nosilac liste Slobodnih birača. Na neki način, on je cela partija.

Slobodni birači su se utaborili u Bavarskoj i susednoj i jedva nešto manje bogatoj pokrajini Baden-Virtembergu. Posebno su jaki u seoskim područjima. Jedini pokrajinski parlament u kojem su zastupljeni jeste upravo bavarski, ali im je jučerašnji skor rekord. Prvi put su tamo ušli 2008. sa 10,2 odsto glasova, pa to ponovili 2013. sa 9 odsto. Broje svega 4.500 članova.

Oni su konzervativni, baš kao i večiti vladari Bavarske, CSU. Zalažu se za tradiciju, žele da podstaknu dijalekte i da se u školama uči o zavičaju i domovini.

Izbeglička politika Slobodnih birača ne razlikuje se mnogo od politike CSU. I oni žele jače granične kontrole, manje doseljavanja porodica izbeglica, konsekventne deportacije i brže odluke o azilu.

Ipak postoji crvena linija kod koje će dogovor biti teži: Slobodnjaci svom silom odbijaju da se veliki međunarodni aerodrom u Minhenu proširi i dobije i treću pistu. To su eksplicitno napisali u svom programu.

Ajvanger je alfa i omega u partiji. DW navodi da je potreban ceo pasus da se nabroje njegove funkcije: on je savezni šef Slobodnih birača i takođe šef Slobodnih birača u Bavarskoj; šef je poslaničke grupe u pokrajinskom parlamentu, a učestvuje u lokalnoj vlasti grada Rotenburga, kao i okružnoj vlasti okruga Landshut.

EPA 
Hubert Ajvangerfoto: EPA

Ajvanger je rođen 1957. i počeo je da se bavi politikom kada mu je bilo 30 godina - u Slobodnim biračima, za koje tada tek baš niko nije znao. Navodno je oduvek mislio da je bavarska CSU previše arogantna, previše samouverena. I sada je Ajvanger doveo svoju stranku do vrhunca.

Ali, šta dalje? Ajvanger tvrdi da su u njegovom taboru "poslednji razumni konzervativci", ali ipak vidi CSU kao prirodnog partnera. Moguće je da će se Nemačka naslušati donjebavarskog dijalekta kojim ponosno govori ovaj hobi-lovac. Posle izbora su ga pitali šta će biti ako ga premijer Bavarske Markus Zeder pozove u koaliciju.

"Bio bih spreman. Ako on kaže 'da', onda idemo", odmereno je rekao Ajvanger, prenosi Dojče vele.

Kurir.rs/Tanjug

Foto: EPA, Reuters