Ove godine primetna je velika najezda insekata, a među njima su i stršljenovi. Stručnjaci su još ranije upozorili na opreznost, jer su insekti ovog leta usmrtili dvoje ljudi, dok je zbog uboda lekarsku pomoć zatražilo više stotina građana.
Korisnik Fejsbuka podelio je međutim jednu fotografiju sa tavana, koja je zastrašila mnoge.
On je zatražio pomoć od članova Fejsbuk grupe "Dobra zemlja", napisavši da je otkrio gnezno stršljenova na tavanu kod prije i da ne zna šta da radi sa njime i kako da ga skine.
Za samo nekoliko sati dobio je više od 200 saveta, ali je većina bila šokirana veličinom gnezda.
Mnogi su mu napisali da mora da pozove stručnjake i da se ne igra i skida gnezdo sam.
"Nemojte se igrati, ovo je neko ogromno gnezdo. Zovite odgovorna lica za taj posao", jedan je od komentara.
Neki su mu čak davali savete kako da ukloni gnezdo:
"Stavi ispod njega pola flaše sirćeta i svi će ući u flašu i pogušiti se".
"Stavi veliku flašu i u nutra pivo, oni ulaze sami, a ne mogu da izađu iz boce".
"Lepak za miševe na karton namazati, a u sredini med. Kako ko priđe i ulepi krila, ne može da leti, isprobano 100 odsto".
"Samo brener i spaljivanje".
A bilo je i onih duhovitih:
"Navuci u džak, skini, pa džak baciš kod komšije sa kojim ne razgovaraš".
"Lepo ih zamoli da se isele, nema mesta nasilju u Srbiji".
Stršljen je, naime, u Srbiji zaštićena vrsta koja se ne sme ubijati.
Kazne, ukoliko vas neko vidi i prijavi da ste ubili stršljena ili neku drugu zaštićenu vrstu, regulisane su Zakonom o zaštiti prirode.
Član 74 tog dokumenta, koji propisuje mere zaštite strogo zaštićenih divljih vrsta, u stavu 3 doslovce kaže da je zabranjeno:
"Hvatati, držati i ubijati, strogo zaštićene vrste životinja u svim fazama biološkog ciklusa, oštećivati ili uništavati njihove razvojne oblike, jaja, gnezda i legla, kao i područja njihovog razmnožavanja, odmaranja i ugrožavati ili uništavati njihova staništa…"
Ukoliko neko postupi suprotno ovim odredbama, odnosno preduzme radnje kojima se mogu ugroziti strogo zaštićene vrste biljaka, životinja, gljiva i njihovih staništa, biće po članu 126 Zakona o zaštiti prirode kažnjen sa 500.000 do dva miliona dinara.
(Kurir.rs)