Kosovski zvaničnici, upleteni u šverc droge i oružja, zloupotrebili bi prijem za širenje kriminalne mreže, osvetu i borbu za političke pozicije i ciljeve, ocenjuju sagovornici Kurira
Ukoliko bi Kosovo bilo primljeno u Interpol, to bi kosovskim zvaničnicima, povezanim s kriminalnim strukturama, otvorilo vrata za trgovinu poverljivijim bezbednosnim informacijama i dovelo do kriminalizacije ove organizacije, ocenjuju sagovornici Kurira. Istovremeno, oni bi to zloupotrebili i u borbi za svoje političke pozicije i ciljeve.
Biljana Popović Ivković, državni sekretar u MUP, napisala je u autorskom tekstu za naš list da postoji bojazan da ako tzv. država Kosovo uđe u Interpol, dođe do kriminalizacije ove organizacije, s obzirom na činjenicu o postojanju bliskih veza najviših kosovskih zvaničnika s licima iz kriminogenih sredina.
- Svakako ne treba zaboraviti da su oni ujedno bivši visoki rukovodioci terorističke organizacije koja je odgovorna za smrt mnogih Srba na KiM - navela je Ivkovićeva.
Zloupotrebe izvesne
Prema rečima Marka Nicovića, bivšeg direktora beogradske policije, ulazak Kosova u Interpol bi mogao da posluži tamošnjim zvaničnicima za trgovinu bezbednosnim informacijama.
- Na primer, nekog velikog kriminalca iz Južne Amerike svi traže, a zvaničnici Kosova ga sakriju na svojoj teritoriji i ne isporuče, a u Interpolu veruju da bi ga oni dali da je kod njih. Kosovski zvaničnici mogu dobro da naplate to skrivanje - kaže Nicović i dodaje:
- Drugo, mogu da prodaju informacije. Interpol za neke ljude koje traži objavi sliku, ali ne i zašto ih traži. Ako ste član, vi možete sve podatke da vidite. Kosovo tako može da prodaje, da trguje tim bezbednosnim informacijama. Kosovski zvaničnici su upleteni u šverc droge, oružja, trgovinu ljudima, službe sve to znaju, ali su ovde politički pritisci veliki.
Korist
I Orhan Dragaš, direktor Međunarodnog instituta za bezbednost, kaže da bi ulazak Kosova u Interpol bio kao da ste pustili narkomana u skladište amfetamina.
- Prepreka za ulazak Kosova u Interpol je činjenica da su prištinske institucije do te mere slabe i nedemokratske, a uz to duboko kriminalizovane, da bi ulazak Kosova u Interpol bio kao kad biste pustili narkomana u skladište amfetamina. Zloupotreba takvog članstva u respektabilnoj, profesionalnoj međunarodnoj organizaciji bila bi momentalna i vlasti u Prištini koristile bi je za osvetu i za borbu za svoje političke pozicije - kaže Dragaš i dodaje:
- Uz sve to, kriminalna prošlost pojedinih političkih vođa kosovskih Albanaca je nesporna, kao što je nesporno da bi njihovo učešće u radu Interpola duboko narušilo kompetentnost i autoritet međunarodne policijske organizacije.
Kurir.rs/K.Blagović/Foto:Printscreen, Prfimedia, EPA
POGLEDAJTE BONUS VIDEO: