Direktor Međunarodnog instituta za bezbednost Orhan Dragaš kaže da je taj institut postao partner organizacije Crime Stoppers, koja omogućava građanima da anonimno prijave kriminalne radnje o kojima imaju saznanja
Direktor Međunarodnog instituta za bezbednost Orhan Dragaš kaže da je taj institut postao ekskluzivni partner organizacije Crime Stoppers (CSGS), koja omogućava građanima da anonimno prijave kriminalne radnje o kojima imaju saznanja.
- Crime Stoppers omogućava građanima da pod punom zaštitom anonimnosti, putem specijalne aplikacije, dostave informacije ili saznanja u vezi sa kriminalom, koje se potom dostavljaju nadležnim državnim organima. Prema pravilima Crime Stoppers, za informacije koje budu dovele do razrešenja krivičnog dela isplaćuje se novčana nagrada - objašnjava Dragaš.
On dodaje da je sporazumom sa Međnarodnim institutom za bezbednost iz Beograda, CSGS iskazala je poseban interes za prikupljanje informacija o prekograničom kriminalu - trgovini ljudima, terorizmu, krijumčarenju, ilegalnoj trgovini oružjem i narkoticima, kao i o sajber-kriminalu.
Koncept Crime Stoppers, koji postaje aktivan i u Srbiji, potvrdio je, navodi Dragaš, u dugogodišnjoj primeni puni kredibilitet i zaštitu privatnosti građana, kao i visoku efikasnost u saradnji zajednice sa državnim organima na zajedničkom cilju suzbijanja kriminala.
Međunarodni institut za bezbednost je prvi partner CSGS u ovom regionu, a sporazum o saradnji potpisali su Dragaš i predsednik CSGS John D. Lamb.
Ova organizacija pokrenuta je u SAD još 1976. i od tada je ostvarila veoma uspešnu saradnju sa nadležnim državnim organima u otkrivanju i suzbijanju kriminala. Nacionalne organizacije u okviru CSGS, pored SAD, postoje širom sveta, u Evropi, Australiji, Kanadi, Latinskoj Americi i jugoistočnom Pacifiku.
E.K. /Foto:Dado Đilas