BAHATO RUKOVODSTVO ŽELEZNICA SRBIJE: Za obnovu WC dali 30.000 evra!
Šta plaćamo Direkcija za železnice za renoviranje toaleta sa šest kabina u poslovnoj zgradi u Nemanjinoj ulici izdvaja 1.000 evra po metru kvadratnom
Za renoviranje toaleta od 32 kvadratna metra u svojoj poslovnoj zgradi u Nemanjinoj ulici Direkcija za železnice potrošiće neverovatnih 30.000 evra!
Dok Vlada Srbije uzima višemilionske kredite iz Rusije za obnovu železničke infrastrukture, dotle se Direkcija za železnice, koja obavlja poslove državne uprave u oblasti železnica, razbacuje parama građana Srbije kako bi svojim službenicima obezbedila ugodan boravak u prostorijama u koje i "car ide peške".
Odluku o dodeli ugovora vrednog 2,88 miliona dinara bez PDV, odnosno 3,4 miliona dinara sa PDV, Direkcija za železnice donela je 17. oktobra ove godine, a privilegiju da za ove pare iskaže sve svoje građevinsko umeće imaće konzorcijum od tri firme: "Koloseum inženjering", "Slavija proking" i "Suport-Tqm". Ovaj konzorcijum bio je jedini ponuđač na tenderu, pa je izostala konkurencija koja bi mogla da obori cenu ovom poslu čija ugovorena cena prevazilazi sve razumne okvire u zemlji u kojoj je četvrtina stanovništva u stanju relativnog siromaštva, s mesečnim primanjima od 15.400 dinara.
- Toalet se sastoji od tri ženske i tri muške kabine podeljene hodnikom u kome se nalazi jedan lavabo. Ukupna površina keramičkih pločica sa hodnikom nije veća od 200 kvadrata, a da se ruke plate i po 10 evra po kvadratu, to je 2.000 evra. Sa pločicama i sanitarijama realna cena renoviranja može da košta maksimalno 10.000 evra. Šta to može da košta 30.000 evra, pa neće valjda ugrađivati zlatne WC šolje? - pita se izvor Kurira.
Direktor Direkcije za železnice Petar Odorović ne vidi ništa sporno što će renoviranje toaleta od 32 m2 koštati 30.000 evra i naglašava da je u pitanju javna nabavka male vrednosti sprovedena transparentno i po zakonu.
- Projekat tehničkog održavanja toaleta uradila je renomirana projektantska kuća Saobraćajni institut CIP. Prema navedenom projektu, predviđeno je da ukupna cena radova iznosi 3.193.689,50 dinara bez PDV, odnosno 3.832.427,40 dinara sa PDV, što je više od cene koju je ponudio ponuđač kome je dodeljen ugovor. Ističemo da u navedeni toalet nije ulagano više decenija, te se nalazi u neupotrebljivom stanju - kaže Odorović i dodaje da toalet sa šest kabina ne koriste samo zaposleni u Direkciji za železnice već i okolnih preduzeća: "Infrastruktrure Železnica Srbije", "Srbijavoza" i "Srbija Kargo".
Na pitanje koliko je CIP naplatio izradu projekta za WC, Odorović kaže da je suma minorna.
- Nisu nam naplatili ništa za projekat jer i oni koriste taj WC. Platili smo samo PDV na neki minoran iznos koji su nam fakturisali, ali ne znam o kolikoj je sumi reč - rekao je Odorović.
Kurir.rs/Slavica Tomčić
Foto:Kurir