Deru Građani koji daljinsko grejanje plaćaju po kvadraturi neće moći da računaju na uštedu, za razliku onih koji se greju na struju koji za 10 dana mogu da uštede 2.670 dinara
Građani koji daljinsko grejanje plaćaju po kvadraturi moraće da plate istu cenu grejanja za svih 12 meseci bez obzira na to što su temperature tokom oktobra i na početku novembra natprosečne i prelaze 20 stepeni, zbog čega im ova usluga ili nije uopšte isporučivana, ili su im radijatori bili samo mlaki ujutru i uveče.
Dok će domaćinstva koja se greju na TA peć svakog dana moći da uštede po 267 dinara, tu privilegiju građani koji imaju daljinsko grejanje neće imati jer toplane nemaju nameru da obračunaju koliko su uštedele na energentima i izvrše povraćaj novca potrošačima.
Goran Papović, predsednik Nacionalne organizacije potrošača Srbije, ističe da potrošači treba da imaju pravo da traže umanjenje računa zbog toplih dana i nepružanja usluge.
- Duži je period tokom grejne sezone kad nemamo grejanje nego kad ga imamo, a plaćamo kao da nam se ta usluga pruža non-stop. Zakon o energetici jasno kaže da možete da naplaćujete samo ono što ste isporučili. Zastarela tehnička rešenja poskupljuju komunalne usluge potrošačima, a ako imate velike gubitke, nema smisla da te gubitke plaćaju potrošači - ističe Papović.
U "Beogradskim elektranama" kažu da ne postoji nijedan pravni osnov da se cena grejanja za potrošače koji plaćaju po paušalnom načinu (prema zagrevanoj površini) koriguju na osnovu toga što je nekoliko dana bilo toplo.
- Ni kada je ekstremno hladno i kada su temperature vazduha niže od -12,1 stepen Celzijusa, do kojih "Beogradske elektrane" garantuju propisane temperature u zagrevanim prostorijama, ili kada potrošače grejemo u dvadesetčetvoročasovnom režimu, a tako smo radili čak 82 dana u protekloj grejnoj sezoni, nema osnova da povećamo cenu grejanja - ističu u "Beogradskim elektranama" i dodaju da će potrošačima kod kojih se obračun i naplata isporučene toplotne energije vrši prema potrošnji računi biti niži, upravo zbog manjih količina isporučene toplotne energije.
Nikola Nikodijević, predsednik Skupštine grada Beograda, tvrdi da je nemoguće umanjiti cenu računa za grejanje.
- Dok god imamo sistem da se usluga grejanja isporučuje tokom zimskih meseci, a plaća tokom cele godine, ne možemo egzaktno da izračunamo koliko je ko potrošio. U zimama koje su blaže potrošićemo manje, u hladnijim zimama više - kaže Nikodijević i dodaje da će umanjenje računa biti moguće kada se grejanje bude plaćalo prema potrošnji.
Dejan Stojanović, predsednik Udruženja toplana Srbije, kaže da se cena grejanja izračunava na bazi prosečne spoljne temperature i potrošnje energenata na ceo grejni period.
- Kad je minus 20 i kad se greje i danju i noću, niko ne kaže da treba da se poveća cena. Niko ne može da zna kakve će temperature biti. Sve uštede koje toplane naprave dok je toplo, potroše se tokom hladnih dana. Računato je da grejanje traje 16 sati, a nekad traje 24 sata, i zato ne stoji priča da vam neko naplaćuje nešto što vam nije isporučio - tvrdi Stojanović.
Kurir.rs/Slavica Tomčić
Foto: Shutterstock