Kineske vlasti su počele da primenjuju novi alat za nadzor i identifikovanje ljudi: softver za prepoznavanje jedinstvenog oblika tela i načina hoda svakog čoveka, čak i kada su im lica skrivena od kamera.
Već u upotrebi policije na ulicama Pekinga i Šangaja, sistem za "prepoznavanje hoda" je deo akcije u Kini za razvoj veštačke inteligencije i nadzor na osnovu praćenja podataka, koji izaziva zabrinutost zbog svrhe korišćenja tehnologije.
Huang Jongžen, direktor kompanije "Vatriks" (Watrix), rekao je da njegov sistem može da identifikuje ljude sa udaljenosti do 50 metara, čak i kada su okrenuti leđima ili su im lica pokrivena. To može popuniti prazninu sistema za prepoznavanje lica, koja zahteva slike visoke rezolucije.
"Analiza hoda se ne može prevariti namernim ćopanjem, pogrbljenim hodom i na druge načine", tvrdi Huang, "jer analiziramo sve osobine celog tela".
"Vatriks" je prošlog meseca saopštio da se zadužio za 100 miliona juana (14,5 miliona dolara) da bi ubrzao razvoj i prodaju svoje tehnologije prepoznavanja hoda, preneli su kineski mediji.
Kineska policija koristi sistem za prepoznavanje lica da bi pojedinačno identifikovala ljude u masi i kaznila one koji ulice prelaze van pešačkih prelaza, i razvija integrisani državni sistem podataka s kamera za nadzor. Ipak, nisu svi zadovoljni zbog uvođenja sistema za prepoznavanje hoda.
Zvaničnici službi bezbednosti u zapadnoj pokrajini Sinjang, gde je muslimansko stanovništvo već pod intenzivnim nadzorom i živi uz ograničenja, izrazili su interesovanje za novi softver.
Ta tehnologija nije nova. Naučnici u Japanu, Velikoj Britaniji i u Agenciji SAD za informacione sisteme odbrane istraživali su prepoznavanje hoda duže od deset godina, pokušavajući na razne načine da prevaziđu skepticizam prema mogućnosti da se ljudi mogu prepoznati po načinu na koji hodaju.
Kurir.rs / Beta
Foto: AP / Mark Schiefelbein