Ni kalendarska ni prava zima nisu počele, ali u Valjevu, jednom od tri najzagađenija srpska grada u tom godišnjem dobu, od kako je startovala grejna sezona nivo PM-10 čestica, "nevidljivog ubice" pluća, nije bio ispod dozvoljenih vrednosti.
Ova prašina manja (PM) od 10 mikrometara u zagađenom vazduhu, procenila je Svetska zdravstvena organizacija (SZO), svake godine je odgovorna za preuranjenu smrt više od 5.400 ljudi u Srbiji. Naime, PM-10 čestice prilikom udisanja direktno napadaju respiratorni sistem i deponuju se u najdubljim delovima pluća, posebno ugrožavajući decu, trudnice, stare osobe i hronične bolesnike, a tokom zime, kako je pokazalo istraživanje SZO i Instituta "Batut", najviše ih ima na području Beograda, Užica i Valjeva.
Iako podaci sa mernih mesta u Valjevu, gde se kontroliše prisustvo sumpor-dioksida, azot-dioksida i čađi u vazduhu, pokazuju da je tokom oktobra samo u jednom danu bilo povišenih vrednosti, podaci Agencije za zaštitu životne sredine pokazuju da je od zvaničnog početka grejne sezone 15. oktobra pa do kraja prošlog meseca svakodnevno zabeleženo prisustvo PM-10 čestica iznad dozvoljenih vrednosti. Sa druge strane, u poslednjih desetak dana, izuzev 31. oktobra, kada je slično zagađenje bilo na beogradskom Starom gradu, Valjevo je ubedljivo najzagađeniji grad u Srbiji po ovom pitanju, pokazuju podaci automatskog monitoringa Agencije za zaštitu životne sredine.
- PM-10 čestice predstavljaju najveći problem Valjevaca tokom cele godine, a pogotovo u sezoni loženja. Na sajtu Agencije za zaštitu životne sredine mogu se pratiti čak i satne koncentracije ovih čestica i može se videti da je u Valjevu sa početkom grejne sezone prisustvo PM-10 čestica svakog dana bilo iznad granične vrednosti koncentracije. Najveće koncentracije bile su čak i tri i po puta iznad dozvoljenih vrednosti emisije - kaže Biljana Mladenović iz Zavoda za javno zdravlje.
Valjevci okupljeni u Inicijativi "Da Valjevo prodiše" novom akcijom već upozoravaju šta ovaj grad tek očekuje kada počne intenzivno loženje, pošto su na nekoliko zgrada i izloga u centru postavili postere nepravilnog oblika na kojima su fotografije zagađenog Valjeva i ljudi, koji u tako zagađenom gradu mogu živeti jedino sa gas i hirurškim maskama. Identičnu poruku poslali su i lane, kada su na gradske spomenike stavili zaštitne maske, upozoravajući da se Valjevci godinama guše u čađi i smogu, ali niko ništa ne preduzima.
Iako je tada i ministar zaštitne životne sredine Goran Trivan konstatovao da je u Valjevu "situacija dramatično loša i da se problem aerozagađenja hitno mora rešiti", konkretni koraci su ove godine izostali, a u lokalnom programu korišćenja sredstava budžeta za ekologiju nema čak ni projekta za smanjenje aerozagađenja.
Pola Srbije pod teškim metalima
Podaci Agencije za zaštitu životne sredine pokazuju da čak sedam, od 13 područja u Srbiji, ima prekomerno zagađen vazduh sa teškim metalima poput olova i nikla. U najgoroj, trećoj kategoriji su područja Beograda, Užica, Valjeva, Kragujevca, Sremske Mitrovice, Pančeva i Bora, gde su prekoračene tolerantne vrednosti za jednu ili više zagađujućih materija vazduhu.
Kurir.rs/Blic