TUGA U HOLIVUDU

Solarni paneli: On-grid ili off-grid paneli?

Shutterstock./Smileus

Solarna energija predstavlja izvrsnu investiciju koja značajno smanjuje troškove struje i pruža vam energetsku nezavisnost.

Posle početnih troškova instalacije solarnih panela na kuću ili poslovni prostor, sunčeva svetlost postaje potpuno besplatna.

Solarni paneli generišu besplatnu energiju više od 25 godina, s periodom povrata investicije od sedam do 10 godina za domaćinstva, dok je za pravna lica taj period još kraći.

Možete birati između dva glavna tipa solarnih panel sistema: on-grid i off-grid. U nastavku objašavamo kako ovi sistemi funkcionišu i koje su im glavne prednosti, vreme potrebno za njihovu ugradnju, te kako se kreću cene solarnih panela u Srbiji.

Šta su on-grid solarni paneli?

On-grid solarni paneli su najčešći oblik krovne solarne energije. Ovi sistemi ne zahtevaju baterije, pa su samim tim roškovi instalacije niži, i povezani su na mrežnu električnu energiju.

Zapravo, velika većina kućnih solarnih elektrana je povezana sa mrežom jer je to gotovo uvek praktičnija i korisnija opcija. Održavanje veze sa mrežom osigurava da će svetla uvek ostati upaljena.

Ovi sistemi su Idealni za korisnike sa stabilnom mrežom i minimalnim prekidima u snabdevanju. On-grid sistemi omogućavaju da se prvenstveno koristi solarna energija, a višak se šalje u mrežu putem net-metra, uređaja koji beleži isporučenu i preuzetu energiju.

Na kraju svakog meseca beleži se neto potrošena energija, odnosno kupac-proizvođač ili tzv. prozjumer plaća samo za višak energije koji koristi, što znatno smanjuje mesečni račun.

Nepostojanje baterija u on-grid sistemu čini njegovo održavanje vrlo jednostavnim. Takođe, generišu najviše energije u poređenju sa drugim tipovima. Minimalno održavanje i smanjenje mesečnih računa za struju osiguravaju povrat investicije od 25-30%.

Šta su off-grid solarni paneli?

Off-grid solarni sistemi funkcionišu nezavisno od električne mreže, čineći ih samoodrživim izvorom energije. Ovi sistemi su dizajnirani da proizvode i skladište dovoljno energije kako bi zadovoljili sve energetske potrebe jednog domaćinstva bez oslanjanja na spoljne izvore struje.

Ovakvo rešenje je naročito zgodno za udaljena područja gde je pristup električnoj mreži ograničen ili ne postoji, ali je takođe privlačno za one koji daju prioritet energetskoj samodovoljnosti i otpornosti.

Međutim, iako je nezavisnost koju pružaju off-grid solarni paneli privlačna, zahteva pažljivo planiranje i ulaganje u robusna skladišna rešenja kako bi se obezbedilo kontinuirano i pouzdano snabdevanje energijom.

Naime, za rad ovakve mini elektrane, pored solarnih panela, potrebni su i baterija za skladištejne energije za kasniju upotrebu, regulator punjenja i invertor, koji omogućavaju rad kućnih aparata.

Kakve su cene solarnih panela?

Izgradnja solarne elektrane može varirati u ceni u zavisnosti od veličine sistema, kvaliteta komponenti i tehničkih potreba vašeg objekta.

Osnovni troškovi uključuju nabavku solarnih panela, invertora, baterija (ako se radi o off-grid sistemu), strukturalne podrške i instalacione radove. Kada pričamo o tome koliko samo koštaju solarni paneli cene za instalaciju za kućni sistem se u proseku kreću se od 1.000 do 1.500 evra po kilovatu instalisane snage. Na primer, za prosečan sistem od 5 kW u domaćinstvu, troškovi mogu biti između 5.000 i 7.500 evra.

Budući da država Srbija nudi subvencije za izgradnju solarnih elektrana koje mogu pokriti do 50% troškova za pojedinačne mere ili do 65% za više mera kombinovano značajno se olakšavaju finansijski teret postavljanja solarnih panela, pa je prelazak na solarnu energiju još pristupačniji i isplativiji.

Pored osnovnih troškova, treba uzeti u obzir i troškove održavanja sistema i eventualne popravke. Redovno održavanje obuhvata čišćenje panela i proveru električnih komponenti kako bi se obezbedila maksimalna produktivnost sistema i sve ovo utiče da cena samog sistema nije mala, ali to utiče i na period otpate same investicije, jer efinasniji sistem lakše sam sebe otplati i time je njegova cena opravdanija i manja, dugoročno gledano.

Koliko traje ugradnja on-grid, a koliko off-grid panela?

Kada se radi o ugradnji solarnih panel sistema, vreme trajanja može se razlikovati zavisno od toga da li je reč o on-grid ili off-grid sistemu. U oba slučaja, vreme trajanja pored propisa, može zavisiti i od vremenskih uslova i rasporeda instalatera.

Ugradnja on-grid solarnih panel sistema traje od jednog do tri dana i uključuje instalaciju panela, kablova i povezivanje sa elektro mrežom. Pre toga, procena lokacije i dizajniranje sistema može potrajati do dve nedelje. Nakon dobijanja dozvola, instalacija ide brzo, a inspekcije i konačna odobrenja mogu potrajati još nekoliko dana.

Za off-grid solarne panele, proces može biti složeniji i traje duže u zavisnosti od kompleksnosti sistema i dodatnih komponenti kao što su sistemi za skladištenje energije. Ugradnja i ovde uključuje postavljanje panela, kabliranje, procenu lokacije, dizajniranje sistema i pribavljanje dozvola, što može da traje kao i kod on-grid sistema. U zavisnosti od tipa sistema, zavisi i cena investicije.

Koji paneli su bolji za domaćinstva, a koji za firme?

Ako nemate pristup električnoj mreži, najbolje rešenje je da ugradite off-grid solarne panele. Nasuprot tome, ako imate mogućnost korišćenja mrežne energije, on-grid solarni paneli vam mogu pružiti visoke nivoe efikasnosti i gotovo neograničeno skladištenje struje.

Iako off-grid solarni paneli obično zahtevaju veća početna ulaganja zbog baterija i dodatne opreme, ovi sistemi nude potpunu energetsku autonomiju. S druge strane, on-grid sistemi zahtevaju manja ulaganja i lakše se instaliraju, ali su korisnici i dalje zavisni od mreže za stabilno snabdevanje energijom.

Dakle, koji paneli su bolji za domaćinstva, a koji za firme je pitanje lične odluke i vaših finansijskih mogućnosti. Svakako je najvažnije da prvo razmotrite troškove. Solarni sistem koji se povezuje sa mrežom obično je skuplji za 30% do 40%. Takođe, troškovi povezivanja na javnu mrežu se mogu ništa da vas koštaju, ako ste blizu postojećih mreža, do stotine hiljada dinara ako ste prilično udaljeni od njih.

 (promo)