Opasnost! Sukob bivših sovjetskih republika u vodama oko Krima preti da odvede svet u globalni sukob jer je Alijansa podržala Kijev i sazvala hitan sastanak, dok je Rusija zapretila da će se braniti, a zatim demonstrirala silu ispaljujući nove krstareće rakete
MOSKVA/KIJEV - Ruska i ukrajinska mornarica sukobile su se u nedelju u Kerčkom prolazu pored Krima, što je dovelo do podgrevanja sukoba između ove dve bivše sovjetske republike, a tenzije zbog kojih je izbio novi hladni rat pre više od četiri godine prete da odvedu svet u okršaj globalnih razmera.
Severnoatlantska alijansa (NATO) pružila je podršku Ukrajini i sazvala hitan sastanak, na šta ih je Rusija optužila za slepu podršku Kijevu, a zatim demonstrirala silu ispaljujući krstareće rakete s novih ratnih brodova u Japanskom moru.
Porošenkov zahtev
U sukobu u Kerčkom prolazu ranjena su šestorica i zarobljena 24 ukrajinska mornara, a zaplenjena su i tri njihova ratna broda. To je dovelo do granatiranja proruskih pobunjenika na istoku Ukrajine, a predsednik te zemlje je juče potpisao uvođenje ratnog stanja.
- Zahtevam od Rusije da odmah pusti na slobodu ukrajinske mornare i brodove - poručio je Porošenko, koji je naveo da će vanredno stanje u zemlji trajati do 25. decembra iako je trebalo da traje 30 dana duže i dodao:
- Bezbednosna služba dobila je naredbu da odmah pojača kontraobaveštajne, protivterorističke i protivsabotažne aktivnosti.
NATO je, nakon razgovora Porošenka s generalnim sekretarom Alijanse Jensom Stoltenbergom, objavio da će ambasadori država članica NATO i izaslanik Ukrajine kasnije održati hitan sastanak u Briselu.
- NATO u potpunosti podržava teritorijalni integritet i suverenitet Ukrajine, uključujući njena navigaciona prava u sopstvenim teritorijalnim vodama u skladu s međunarodnim pravom - rekao je Stoltenberg.
S druge strane, portparol Kremlja Dmitrij Peskov izjavio je da je ruski predsednik Vladimir Putin primio informacije o dešavanjima u Kerčkom prolazu u realnom vremenu.
- To je bila ozbiljna provokacija i naravno, kompletne informacije o incidentu saopštene su Putinu - rekao je Peskov.
Hitni sastanci
Proglašenje ratnog stanja u Ukrajini moglo bi da omogući slobodno delovanje radikalnih nacionalista, upozorio je ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov.
- Treba oprezno da pratimo situaciju u Donbasu. Kršenja međunarodnog humanitarnog prava su već postala uobičajena tamo, a to uključuje granatiranje naselja i društvenih ustanova i civilne žrtve. Ako bi ratno stanje bilo proglašeno, radikalni nacionalisti bi mogli da se osete kao da su dobili odrešene ruke - rekao je Lavrov, prenosi TASS.
On je istakao da Rusija „snažno poziva zapadne sponzore Kijeva da smire one koji pokušavaju da iskoriste vojnu histeriju i da dobiju političke poene za predstojeće izbore i druge događaje u Ukrajini“.
- Ukrajinska strana, kada je planirala ovu provokaciju, sigurno je proračunala dodatne koristi koje je želela da izvuče iz ove situacije, očekujući da je SAD i Evropa slepo podrže, kao i uvek - rekao je Lavrov.
Na zahtev Rusije sazvana je hitna sednica Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija, u Briselu je sazvan sastanak NATO, a održana je i vanredna sednica Stalnog saveta OEBS u Beču. Sastanak je zakazala Italija kao predsedavajuća, na zahtev Ukrajine, „kako bi se razmotrila najnovija agresija Rusije“ na tu zemlju.
Kurir / E.K.
Foto: Reuters, Profimedia, AP, Printscreen
POGLEDAJTE BONUS VIDEO: