Prve presude prevarenim srpskim radnicima koji su radili u Slovačkoj, a koji su se ohrabrili da pravdu potraže pred srpskim sudovima počele su da stižu.
Presudama se slovačke firme u Srbiji kažnjavaju novčanim kaznama, a radnicima dosuđuju iznosi neisplaćenih zarada. Pored neljudskih uslova u kojima su radili daleko od svojih domova, naši građani su ostali i bez zarađenog hleba.
U Osnovnom sudu u Novom Sadu, kao i u prekršajnom sudu u Bačkom Petrovcu, firma „Vektor slovenska grup“, kažnjena je sa 200.000 dinara, jer sa Dejanom J. iz Zaplanjske Toponice nije zaključila ugovor o radu, dok odgovorno lice Atila Parkanj mora da plati kaznu u iznosu od 50.000 dinara zbog neisplaćenih zarada.
Kako Kurir saznaje pored navedenih sudskih postupaka, pred ovim sudovima se vode još mnogobrojni postupci u kojim su prevareni radnici tužili firme iz Slovačke, a čije okončanje se očekuje u narednom periodu.
Sada bivšem radniku Dejanu J., nije dostavljen obračun zarada, a nije dobio ni platu za tri meseca. Prevareni radnik je zbog toga, preko svog advokata Nikole Travice iz Novog Sada, protiv poslodavca podneo prekršajnu prijavu, koja je rezultirala presudom o novčanom kažnjavanju firme i njenog direktora, dok se presuda za neisplaćene zarade, za šta se sudi pred sudom u Novom Sadu očekuje.
Na sudu je ovaj čovek izjavio da je 22. novembra prošle godine dobio minimalac u iznosu od 23.200 dinara, i uplaćen mu je na račun, ali ga je sekretarica ubrzo obavestila da je novac pogrešno uplaćen na njegov račun i da mora da vrati, što je on odbio.
Kako je za Kurir rekao advokat prevarenih radnika Nikola Travica, njega je angažovalo više zaposlenih, koji su boravili na radu u Slovačkoj, radi ostvarivanja svojih prava. Advokat ističe da kod upućivanja radnika na rad u inotranstvo, dolazi do brojnih zloupotreba i kršenja zakona o radu, kao i zakona o uslovima za upućivanju zaposlenih na privremeni rad u inostranstvo i njihovoj zaštiti.
-Najčešće radnici uopšte neznaju koja i kakva prava imaju, te poslodavci i u Srbiji sa njima manipulišu, a posebno u inostranstvu. Firme radnike šalju u inostranstvo, ne plaćaju im minimalce koji su garantovani zakonima zemlje u koju ih šalju, zatim radnicima neobezbeđuje smeštaj I ishranu, kao I osiguranje za vreme provedeno na radu u inostranstvu -ističe stručnjak za radno pravo advokat Nikola Travica, dodajući da se radnicima ne mali broj puta ne isplati ni zaradjena plata.
Bahatost nekih firmi ide do te mere, da pored svih uskraćenih prava zaposlenima u iniostranstvu ne isplaćuju ni minimalac iz Srbije, koji je mnogo manji od minimalca koji im pripada u inostranstvu.
Ista firma, koja je u međuvremenu poslovanje iz Bačkog Petrovca preselila u Rajčilovce kod Bosilegrada, obavezna je da nekadašnjem radniku Vladimiru T. iz Novog Sada, koji je radio kao mašinbravar, isplati oko 4.800 dinara, sa zakonskom zateznom kamatom, na ime manje isplaćene zarade i da uplati doprinos za obavezno socijalno osiguranje,. Radnicima pored minimalca pripadaju i devizne dnevnice za vreme provedeno na radu u inostranstvu.
-Zaposleni su u zabludi da zakon štiti poslodavce, te da zakon pruža zaštitu zaposlenima, ali samo onda kada se ta zaštita traži. Radni sporovi se sude po hitnom postupku i odluke se donose veoma brzo – zaključio je advokat Travica.
Kurir.rs/S. S./Foto: Shutterstock