PRIŠTINA - Ambasador Velike Britanije na Kosovu Ruri O'Konel poručio je Srbima na KiM da ne treba da strahuju zbog odluke o formiranju vojske Kosova, jer, kako kaže, veruje da ne postoji namera da se ta vosjka upotrebi protiv njih.
O Konel je za Prvu TV, inače, rekao da njegova zemlja taj proces ne smatra spornim, odnosno kaže da je Kosovo "nezavisna, suverena država, te kao takva može da formira oružane snage ako to želi".
"Sama činjenica da postoje oružane snage nije negativna niti destabilizujuća stvar. Ovde se radi o procesu dugom deset godina na kraju kojeg će se snage od tri i po hiljade ljudi uvećati na pet hiljada. To nije velika promena. Mislim da ne postoji nikakva namera da neko osvoji Mitrovicu ili da osvoji sever Kosova. Svakako mislim da ne postoji namera da se oružane snage upotrebe protiv kosovskih Srba", smatra O Konel, te dodaje da suprotno ponašanje dugoročno prekinulo odnose Kosova sa međunarodnom zajednicom.
To bi, kako kaže, bio izuzetno glup potez, "zato mislim da se to neće dogoditi".
Spor u vezi s uvođenjem taksi od 100 odsto na srpsku robu, britanski ambasador vidi kao spiralnu reakciju Prištine i Beograda, što, uveren je, treba zaustaviti.
Tarife nisu u skladu sa pravilima CEFTA, kaže i dodaje da ako Kosovo potpiše neki međunaorodni sporazum onda treba da ga poštuje. Istovremeno, međutim, kaže da shvata da tarife nisu tek tako uvedene, već da je to reakcija na ponašanje Srbije, na kampanju za nepriznavanje Kosova i pritisak na Srbe da ne ulaze u kosovsku vojsku.
Kaže i da ne može da ulazi u to ko je prvi počeo, ali poručuje da zajedno treba da rade "sa prijateljima u Srbiji i na Kosovu" da se to pitanje reši.
Britanski ambasador kaže i da razume zabrinutost Srba za budućnost, ali, kako kaže, njih niko ne pita šta zaista žele, dok im istovremeno vođe "koje su im postavljene iz Beograda", govore šta da misle.
Navodi da je u razgovoru s kosovskim Srbima primetio da oni samo "žele da
žive normalno, u slozi sa komšijama i ne žele da se nastavi ovaj ciklus sukoba".
A upravo aktuelne tenzije, kako objašnjava, skreću pažnju s najvažnije stvari - građana i njihovog života, koji mora biti u središtu svakog sporazuma, "ali bez promene granica".
"Sporazum treba sklopiti u okvirima sadašnjih granica. Jer ako počnete da pomerate granice po mapi, sve deluje kao lako rešivo, ali zapravo se ništa ne rešava. Neko uvek želi još ovo selo, ili još onaj put, i sve se uruši. Kada pričamo o dijalogu, mnoge stvari u njemu zavise od toga koliko će život Srba na Kosovu u budućnosti biti miran, normalan i bezbedan", poručuje O'Konel, ukazujući da poslovne i prijateljske veze Srba i Albanaca u Gnjilanu, Novom Brdu, Gračanici...znače da problem nije nerešiv.
(Kurir.rs/Tanjug)
POGLEDAJTE BONUS VIDEO: