Istorija je princa Edvarda VIII predstavila u romantičnom svetlu, kao čoveka koji se odrekao prestola zbog svoje američke ljubavi Volis Simpson. Ali istina je daleko tamnija, kaže autor Endru Morton, zvanični biograf princeze Dajane.
U svojoj knjizi "17 Preokreta: kraljevi, nacisti i najveće zataškivanje u istoriji", Morton otkriva kako je Edvard VIII bio otvoreni simpatizer nacista.
Hitler je godinama gajio dobre veze sa Edvardom. Sve je počelo nedugo pošto je postao kancelar 1933. godine. Adolf Hitler je podstakao princezu Frederike, mladu članicu nemačkog plemstva, da proba da osvoji britanskog princa. Hitler se nadao da će se vratiti u dane kraljice Viktorije, kada je su britanski plemići se ženili iskuljučivo nemačkim princezama
Princ Edvard VIII je bio podednako intervencionista u spoljnim poslovima, što je uticalo na njegovo uverenju da po svaku cenu treba izbeći još jedan rat. Sredinom tridesetih godina, on je stalno pokušavao da promoviše dobre odnose sa Nemačkom.
Kontroverzno, 1935. godine je održao govor Britanskoj legiji u kome se nada pomirenju sa Nemačkom, što je moglo direktno da utiče na anglo-nemački pomorski sporazum o kome se u isto vreme pregovaralo.
U upečatljivoj biografiji autor opisuje kako je princ Edvard bio "sasvim za Hitlera" i rekao da "nije naše da se mešamo u unutrašnje poslove Nemačke,po pitanju Jevrekja ili po bilo kom drugom pitanju.
Princ Edvard je rekao da su "diktatori veoma popularni ovih dana i da ćemo možda imati jednog u Engleskoj, rekao je Morton.
Kada je proterani nemački Car pisao Brusu Lokhartu zahvaljujući mu na organizaciji sastanka, on je, kako se navodno, izrazio nadu da će to dodatno uticati na nemačko-engleske odnose.
Princ je, kao i mnogi iz njegovr klase, instinktivno antisemita i Bakingemska palata navodno nije zapošljavala Jevreje ili katolike na bitnim položajima, a tako je bilo sve do kraljice Elizabete II.
Međutim, nema nikakvih dokaza koji sugerisali da se on ikada saglasio sa politikom genocida. Biografija sugeriše, što se tiče princa, "to je bio Hitlerov problem i nije imao nikakve veze sa anglo-nemačkim odnosima".
Napisao je šta misli Kajzerovom unuku, princu Luisu Ferdinandu. Princ Edvard je navodno imao "malo simpatija za Adolfa Hitlera".
Puno se pisalo o Edvardovim nacističkim simpatijama, a njegova reputacija je zbog toga bila na udaru.
Međutim, dok je Edvard bio naivan kada se radi o Hitleru - kako je kasnije priznao u intervjuu američkim novinama 1966. - nije bio sam koji je gajio simpatije prema nacističkoj Nemačkoj tridesetih godina.
Edvardova vladavina, koja je u decembru 1936. naglo okončana njegovom abdikacijom, bila je suviše kratka da bi se videlo da li je mogao da promenu monarhiju iz korena.
Kurir.rs/Express.co.uk
Foto: Vikipedija