Razlozi političkog neuspeha lidera PSG su njegova autoritarnost i katastrofalni odnosi unutar te organizacije, ocenjuju sagovornici Kurira
Saša Janković, sada već bivši lider Pokreta slobodnih građana, uspeo je što nije pošlo za rukom nijednom drugom političaru - za skoro dve godine prešao je put od ogromne popularnosti i uzdanice građanske Srbije do statističke greške i političke penzije. Apsolutno svi Jankovićevi potezi posle predsedničkih izbora vodili su ka ovakvom debaklu, a glavni razlozi za to su autoritarnost lidera i katastrofalni odnosi unutar njegove organizacije, ocenjuju sagovornici Kurira.
Danak neiskustvu
Politički analitičar Boban Stojanović kaže da je energija s predsedničkih izbora izgubljena već nakon nekoliko meseci.
- Pokazalo se da on ne ume da se na tom nivou bavi politikom. Pokazao je i dozu autoritarnosti, najbliži saradnici su ga napuštali, a koštala su ga i premišljanja prilikom pravljenja koalicija... Onda je na beogradske izbore izašao sa Đilasom i Jeremićem, a zatim im okrenuo leđa i napravio svoj odbornički klub. Na kraju nije hteo da uđe ni u Savez za Srbiju, nego je pravio neki paralelni pokret iz kojeg su počeli da izlaze već posle mesec dana - podseća Stojanović.
Politička odgovornost
Politički analitičar Cvijetin Milivojević kaže da se za 30 godina naslušao političara koji su se tobože povukli iz politike, a onda se vratili kada im je odgovaralo.
- Voleo bih da me Janković razuveri i pokaže da je moguća ta vrsta doslednosti. Njegov uspon preko noći je klasičan primer instant političara. To je bio prenaduvan balon. Jankoviću je sticaj okolnosti dao šansu, a ona se zvala 16 odsto na predsedničkim izborima - napominje on.
B. M. - I. K./ Foto: Dragana Udovičić
POGLEDAJTE BONUS VIDEO: