Dogovor stranačkih lidera BiH

Lideri najuticajnijih stranaka BiH, na sastanku u Banjaluci, usaglasili izbor članova Predsedništva, definisali predloge za sprovođenje odluke Evropskog suda slučaju "Sejdić-Finci protiv BiH" i utvrdili mehanizme koordinacije

BANJALUKA - Lideri sedam vodećih političkih partija u Bosni i Hercegovini dogovorili su se, u Banjaluci, o uspostavljanju mehanizma koordinacije, što je zvanični Brisel postavio kao jedan od osnovnih uslova za dalji napredak BiH ka članstvu u Evropskoj uniji.

Lideri "sedmorke" su dogovorili da Savet ministara BiH, entitetske vlade, kantonalne vlade i Vlada Brčko distrikta treba odmah da otpočnu prikupljanje odgovora na listu pitanja EU, koja se odnose na javne nabavke i zaštitu okoline.

Kako je precizirano, radna verzija odgovora treba da bude pripremljena do 15. septembra, a da bi celi proces bio okončan do kraja oktobra, kako je to dogovoreno na nedavnom sastaku u Briselu.

Još je odlučeno da Savet ministara BiH, entitetske vlade i vlada Brčko distrikta do 31. avgusta dogovore mehanizam koordinacije različitih nivoa vlasti u skladu sa "mapom puta", dogovorenom 27. juna u Briselu.

Kada je u pitanju sprovođenje presude Evropskog suda za ljudska prava u slučaju "Sejdić-Finci" dogovor nije postignut, ali su definisana dva rešenja.

Prvi predlog zagovaraju stranke iz RS i on podrazumeva izbor članova Predsedništva BiH direktno na izborima, dok stranke iz Federacije BiH zagovaraju izbor članova Predsedništva posredno, u državnom parlamentu.

"Predlozi jesu različiti, a kompromisno rešenje bi bilo da se prihvati različit način izbora članova Predsedništva, ali to pitanje ostaje otvoreno", rekao je novinarima lider SDS-a Mladen Bosić, koji je bio organizator sastanka.

Stranka demokratske akcije protivi se asimetričnom rešenju, prema kojem bi članovi Predsedništva BiH u dva entiteta birali na različite načine- u RS nesposredno na izborima, a u Federaciji BiH posredno, u parlamentu.

Evropski sud za ljudska prava u Strazburu doneo je presudu u slučaju "Sejdić-Finci", koja BiH obavezuje da iz svog Ustava i Izbornog zakona BiH izbaci diskriminatorske odredbe kojima se pripadnicima nacionalnih manjina onemogućava kandidovanje za državno Predsedništvo i Dom naroda parlamenta BiH.

Sastanku "sedmorke", čiji je domaćin bio lider SDS-a Mladen Bosić, prisustvovali su i lideri SNSD-a Milorad Dodik, SDP-a Zlatko Lagumdžija, HDZ-a Dragan Čović, SDA Sulejman Tihić, HDZ-a 1990 Božo Ljubić i SBB-a Fahrudin Radončić.