U gradskoj upravi Rijeke u dokumentaciji prvobitno je istaknuto da je cena obnove broda "Galeb" oko 3 miliona evra i sada se postavlja pitanje ko je toliko pogrešio u proceni s obzirom na to da ponuda brodogradilišta Viktor Lenac iznosi čak 10 miliona evra s PDV-om.
S obzirom na novonastalu situaciju, ostalo je nekoliko mogućih opcija: da se poništi tender i raspiše novi u nadi da će se javiti neko s 'razumnijom' ponudom, da se sasvim odustane od obnove ili da se na neke druge načine dobiju sredstva za ponudu Viktora Lenca, ili novim kreditom ili povlačenjem sredstava iz EU fondova, pišu lokalni mediji.
Galeb je trebalo da bude obnovljen do kraja 2019. godine kako bi ostalo dovoljno vremena za uređenje muzejske postavke i postavljanje restauriranog nameštaja jer je planirano da brod početkom leta 2020. godine, u kojoj Rijeka postaje Evropska prestonica kulture, počne da vraća barem deo uloženog novca kroz delatnosti muzeja, hostela, restorana…
Gradski sekretar za kulturu Ivan Šarar u medijskim najavama raspisivanja tendera za obnovu "Galeba" tvrdio je da sredstva izvođači ponude višu cenu odgovorio je: "U slučaju ponude koja cenom premašuje procenjenu vrednost nabavke moguće je poništiti tender ili, ako je naručilac u mogućnosti da osigura dodatna sredstva iz sopstvenih izvora, moguće je odabrati i takvu ponudu. S obzirom na to da smo u EU projektu, o svemu tome dužni smo da informišemo i posrednička tela".
Brod Galeb je 2006. godine proglašen kulturnim dobrom, a od 2011. godine stavljen je pod trajnu zaštitu. Izgrađen je u Italiji 1936. godine za prevoz tropskog voća. U Drugom svetskom ratu prenamenjen je u ratni brod, a bio je i potopljen. Izvučen je iz mora 1948. godine, a četiri godine kasnije rekontruisan je u školski brod Jugoslovenske ratne mornarice. Od 1953. do 1979. godine bio je ploveća rezidencija doživotnog predsednika SFRJ Jugoslavije Josipa Broza Tita, koji je njime putovao 14 puta i posetio 18 država.
Kurir.rs/Riječanin
Foto: Youtube/Printscreen