U Srbiji trenutno više od 30 inostranih kompanija vrši geološka istraživanja metaličnih mineralnih sirovina, pre svega bakra, olova, cinka, zlata i srebra i eksploataciju ovih i drugih ruda, a u državnu kasu se godišnje od naknade za korišćenje zemljišta, rudnih taksa i poreza u proseku slije preko pet milijardi dinara, odnosno 43 miliona evra.
Kompanije su mahom iz Kanade, Australije, SAD, Rusije, Kine i EU, a pored metala istražuju i nemetalične sirovine kao što su krečnjak, dolomit, laporac i glina. U Srbiji se najviše eksploatišu ugalj, nafta, gas, bakar, olovo, cink i zlato s pratećim elementima, ali i nemetali i sirovine potrebne za dobijanje građevinskih materijala.
- Da bi neko preduzeće moglo da vrši geološka istraživanja, najpre mora da dobije odobrenje od resornog ministarstva, a prvi uslov za to je da prostor za koji je zainteresovano bude slobodan - objašnjava profesor Stevica Deđanski, državni sekretar u Ministarstvu energetike i rudarstva.
- Potrebno je da se dostavi projekat istraživanja, koji mora biti urađen u skladu sa uslovima Zavoda za zaštitu prirode Srbije, ali i u skladu sa Zakonom o rudarstvu i geološkim istraživanjima i koncipiran u skladu s pravilima struke. Nakon dobijanja odobrenja nosilac odobrenja plaća naknadu za geološka istraživanja po kvadratnom kilometru za svaku godinu istraživanja - kaže Deđanski za Kurir.
Naknada za korišćenje mineralnih sirovina je različita, kreće se u rasponu od jedan do sedam odsto od ostvarenog prihoda.
- Sredstva od naknade prema zakonu se raspoređuju tako što 60 odsto ide u budžet, a 40 odsto ide lokalnoj samoupravi na čijoj teritoriji se vrši eksploatacija. Okvirno država ostvari profit od pet milijardi dinara od toga - kaže Deđanski.
Kineska kompanija "Ciđing majning" je nakon strateškog partnerstva s RTB Bor nedavno kupila i kanadsku kompaniju "Nevsun", koja sprovodi istraživanje u nalazištu bakra i zlata "Čukaru peki" u Boru. Kanadska firma "Erin venčers" pronašla je nekoliko napuštenih rudnika uglja i ogromne rezerve rude bora kod Baljevca na Ibru, a kompanija "Rio tinto" objavila je da planira da otvori tri rudnika u Srbiji. Oni su, zajedno s Vladom, zaduženi za projekat "Jadar", koji se tiče se jadarita, novootkrivenog minerala velike vrednosti, u blizini Loznice. U Srbiji trenutno istražuju i velike rudarske kompanije "Friport-Makmoran eksplorejšn", "Dandi prešes metals" i drugi koji vrše geološka istraživanja, i to uglavnom bakra, zlata i pratećih metala.
BROJKE
- 60 odsto naknade za korišćenje mineralnih sirovina ide u budžet
- 40 odsto naknade za korišćenje mineralnih sirovina ide lokalnoj samoupravi
Neke od najvećih kompanija koje vrše istraživanja u Srbiji
"Rio tinto" (Anglo-australijska mulitinacionalna kompanija)
- istražuje litijum i bor, ali i jadarit u okolini Loznice, ležišta bakra i zlata u okolini Majdanpeka
"Friport-Makmoran eksplorejšn" (multinacionalna kompanija)
- bakar, u okolini Bora radi na geološkoistraživačkom projektu "Čukaru peki", poseduje 40 odsto ovog ležišta
"Nevsun" (Kanada, preuzeo ga kineski "Ciđing")
- eksploatacija bakra i zlata u okolini Bora
"Dandi prešes metals" (Kanada)
- preuzeli našu kompaniju "Avala risorsiz", istraživanje zlata na projektima Lenovac, Tulare i Timok
"Erin venčers" (Kanada)
- pronašli nekoliko napuštenih rudnika uglja kod Baljevca na Ibru i rezerve rude bora
"Rajden risorsiz" (Australija)
- istraživanje ležišta bakra i zlata u okolini Majdanpeka
(Kurir.rs/Jelena Pronić)